GündemKültür Sanat

5. Lefke Hurma Festivali

Lefke Turizm Derneği,  Lefke Belediyesi ve Lefke Avrupa Üniversitesi ( LAÜ)  işbirliği ile 8-9 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek geleneksel 5. Lefke Hurma Festivali için son hazırlıklar tamamlandı.

Lefke Turizm Derneği Yönetim Kurulu’nun verdiği bilgiye göre, hurma ürününün tanıtılması, üreticilerinin desteklenmesi ve Kıbrıs kültürünü tanıtmak ve yaşatmak amacıyla düzenlenen festivalin açılışı 8 Kasım Cumartesi günü saat 10.00 da gerçekleştirilecek.

Hiçbir siyasetçinin davet edilmediği festivalin açılışı, Lefke Belediye Başkanı, LAÜ Rektörü, bölge sivil toplum örgüt temsilcileri, muhtarlar, hurma üreticileri ve Lefke’de yaşam süren en yaşlı isim olan 102 yaşındaki Şevket Uzunoğlu tarafından yapılacak.

Festival, Lefke Kapalı Pazar’da ( Bandabuliya) gerçekleştirilecek.

Festival kapsamında, Lefke’yi yakından tanımak isteyen ziyaretçiler için iki gün boyunca ücretsiz rehberli turlar düzenlenecek, en güzel hurma macunu ve hurmadan yapılan el sanatları yarışmaları da  düzenlenecek.

Sabah 10.00-20.00 saatleri arasında devam edecek olan etkinlik çerçevesinde, Kıbrıs halk dansları gösterileri, sanatsal sunumlar, çeşitli müzik dinletileri ve genç yeteneklerin sahne alacağı bir program akışı izlenecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu