MagazinYaşam

5 yıl geçti ‘keriz silkeleme’de sona gelindi

Nisan 2009’da yapılan ‘keriz silkeleme’ operasyonu sonrası açılan davada sona geliniyor. 59 sanıklı davada 25. duruşma bugün yapılacak. Orhan Gencebay, Galip Öztürk, Bekir Sani Karayal, Nihat Özçelik ve Özcan Halaç’ın da sanıklar arasında olduğu davada, sunulan bilirkişi raporunda, heyet, sanıklara yöneltilen suçlamaların tespiti için mahkemeyi işaret etti.

Borsada 14 hissede manipülasyon yaparak 93 milyon TL haksız kazanç elde edildiği iddiası ile yürütülen soruşturmada, operasyon düğmesine 2 Nisan 2009’da basılmıştı. 45 kişinin gözaltına alındığı operasyon sonrası savcılık iddianamesi 23 Haziran 2009’da tamamlandı. 59 sanık, ‘Suç işlemek amacı ile örgüt kurma’, ‘örgüte üye olma’ ve ‘örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek’le suçlandı.

59 sanığın davası ise İstanbul 31. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açıldı. Mahkemenin talebi sonrası hazırlanan bilirkişi raporu ise geçtiğimiz 18 Mart’ta tamamlandı. Prof. Dr. Burak Arzova, Yard, Doç.Dr, Tamer Pekdinçer ve Yard. Doç. Dr. İsmail Dursun’dan oluşan 3 kişilik heyetin hazırladığı raporda, sanıkların ifadelerine de yer verildi.

‘LAKABIM ORHAN BABA…’
Sanıkların tamamı, haklarındaki suçlamaları reddetti. Sanatçı Orhan Gencebay, duruşmada yaptığı savunmada “Ben sadece finansal konularda görüş sordum görüş aldım. Ben bir sanatçıyım. Beni, günde birden fazla kişi arar; telefonla görüşürüm. Bazen de yorulduğumdan ‘tamam, haklısın’ diyerek geçiştirdiğim olmuştur. Benim bir diğer lakabım da Orhan Baba olduğundan, derdi olan, üzüntüsünü, sevincini benimle paylaşan kişi olmuştur. Ben bilerek ve isteyerek bir suç örgütüne yardım etmiş değilim” dedi.

BORSAYI BIRAKTIM TİCARET GİRDİM
Sanık Nihat Özçelik ise yaptığı savunmada, sanık Bekir Sani Karayal’ın kendisinden 400 bin TL borç istediğini, ancak parası olmadığı için veremediğini söyleyerek “Ben son4-5 yıldan beri borsayı bıraktım; ticarete yöneldim. Benim yazılım şirketim var. Bu nedenle borsayla ilgili herhangi bir soru sormak için dahi Bekir Sani Karayal’ı ya da bir başkasını arayıp konuşmuş değilim” dedi.

‘BENİ MİLLETVEKİLİ DE ARAR’
Galip Öztürk, ise yaptığı savunmada şirket yöneticisi Hayati Üstün ile görüşme yapmasının normal olduğunu söylerken, ‘suç örgütü’ lideri olmakla suçlanan Karayal ise, yurtdışında borsa ve finans eğitimi aldığını, bu nedenle kendisinden tavsiye almak için arayanların olduğunu kaydetti. Karayal savunmasının devamında “Bana fikir soranlar arasında milletvekili de vardır, sanatçı da vardır” dedi.

‘MAHKEME TESPİT ETSİN’

Bilirkişi raporunda, net bir tespite gidilemezken sanıklara isnat edilen suçların tespitini mahkemenin yapması gerektiği belirtildi.

Yargılaması 5 yıla yakın bir süreden beri devam eden davanın 25. duruşması bugün yapılacak.

‘BEYİN TAKIMINDA 14 KİŞİ VAR’
Hazırlanan 204 sayfalık iddianamede 59 şüphelinin 14 hissede 93 milyon TL’lik kazanç elde ettiği ileri sürülüyor.  İddianamede, beyin takımının 14 kişiden oluştuğu, Bekir Sani Karayal’ın liderlik ettiği oluşumda, Bahadır Karlıdağ, Barış Gökahmetoğlu, Çetin Ganioğlu, Kemal Ak, Murat Aksoy, Suat Olgun, Mürşit Çolak, Mehmet Akdere, Nihat Özçelik, Hüseyin Aykut İlçi, Yusuf Teker, Erol Akar ve Hayati Üstün yer aldıkları iddia ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu