Dünya

ABD Cadılar Bayramı’na hazır

ABD’de cuma gecesi kutlanacak Cadılar Bayramı’nın vazgeçilmez sembollerinden bal kabakları, çeşitli figür ve desenlerde oyulmuş halleriyle büyük ilgi çekiyor.

Cadılar Bayramı sezonunun başlangıcından beri her gece binlerce ziyaretçi, New York eyaletinin güneyindeki Croton-on-Hudson köyünde düzenlenen “The Great Jack O’Lantern Blaze” adlı etkinlikte sergilenen 5 binin üzerinde elle oyulmuş ve ışıklandırılmış bal kabaklarını görmeye geliyor.

“Jack o’Lantern” adı verilen oyulmuş bal kabakları, sebzenin üst kısmının bir kapak oluşturacak şekilde kesilip iç kısmının tamamen çıkarılması, kabuğun üzerinde yüz şekli oluşturacak delikler açıp içine ışık kaynağı konulmasıyla yapılıyor. Söz konusu işlemi profesyonel bal kabağı oyma sanatçılarının yapması ise ilginç kreasyonların ortaya çıkmasını sağlıyor.

Firma yetkilisi Rob Schweitzer, bir sanat yönetmeni önderliğindeki 15 profesyonel sanatçıyla çalıştıklarını ifade etti.

Bu yıl onuncusu düzenlenen etkinliğe her yıl yeni temalar eklediklerini belirten Schweitzer, bu yılki düzenlemede 19. yüzyıl Amerikan yazarı Washington Irving’in ünlü hayalet hikayesi “The Legend of Sleepy Hollow”dan etkilendiklerini vurguladı.

Biletlerinin tamamı çok kısa sürede tükenen 28 gecelik etkinlikte ziyaretçiler, 1750 yılında yapılmış çiftlik evinin çevresindeki alana yerleştirilmiş ve çeşitli şekiller verilmiş 5 binin üzerinde bal kabağıyla korku tüneline benzer bir deneyim yaşıyor. Katılımcıların gezisine Hollywood korku filmleriyle özdeşleşen türde müzik de eşlik ediyor.

Etkinlik alanında hayalet, ejderha, mezar taşı, örümcek ve kafatası şekli verilmiş bal kabakları dikkati çekiyor.

28 gecenin sonunda toplam 110 binin üzerinde ziyaretçiye ulaşacaklarını söyleyen Schweitzer, organizasyonun sadece çocuklara değil yetişkinlere de hitap ettiğinin altını çizdi.

Çiftlik alanına kurulan alışveriş çadırında bal kabağı sabunundan marmelada, kabak tatlısından bal kabağı baskılı kıyafetlere kadar birçok ürünü bulabilmek mümkün.

ABD’de Cadılar Bayramı kutlamaları için yapılan yıllık harcamalar milyar dolarlarla ifade ediliyor. Bir endüstri halini alan kutlamalar, iç piyasalarda dönemlik canlanma meydana getirecek etkiye ulaşıyor. Söz konusu etkinliğin biletleri, yetişkinler için hafta içi 20 dolar, hafta sonu ise 25 dolar olarak belirlendi.

Son yüz yılda dini köklerinden bağımsız olarak kültürel bir olgu haline gelmiş olan Cadılar Bayramı, 31 Ekim’de kutlanacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu