GündemTürkiye

Abdullah Öcalan’ın kitabını toplatma kararı kaldırıldı

İmralı Adası’nda çarptırıldığı ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan’ın yazdığı “Kürdistan Devrim Manifestosu: Kürt sorunu ve Demokratik Ulus Çözümü (Kürtürel soykırım kıskacında Kürtleri savunma) adlı kitabına Diyarbakır’da daha önce Terörle Mücadele Kanunu 10’uncu madde ile görevli 3 No’lu Hakimliği tarafından el koyma ve toplatma kararı verdi.

MAHKEME TOPLATILMASINA HÜKMETTİ

Abdullah Öcalan’ın avukatı Cengiz Çiçek, Anayasa Mahkemesi’nin aldığı “özgürlüğün ihlali” kararını gerekçe göstererek, kitaba el koyma ve toplatma kararının kaldırılması için Diyarbakır 1. Sulh Ceza Hakimliği’ne başvuruda bulundu. Başvuruyu değerlendiren mahkeme, daha önce TMK 10. madde ile görevli Diyarbakır 3 Nolu Hakimliği’nin verdiği, “Öcalan’ın kitabının toplatılması ve el konulması” kararının kaldırılmasına hükmetti.

KARAR, DÜŞÜNCEYİ AÇIKLAMA ÖZGÜRLÜĞÜNİ İHLAL EDİYOR

Kararda, toplatma ve el koyma kararının Anayasanın 25, 26, 90 ve 141’inci maddelerini ihlal ettiği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapıldığı belirtildi. Anayasa Mahkemesi’nin 25 Haziran 2014 tarihli kararında “düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğü ve bu kapsamda basın özgürlüğünün ihlal edildiğine” karar verdiği kaydedildi.

KALDIRILMA KARARI ALINDI

Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararı üzerine Öcalan’ın avukatının yaptığı başvurunun değerlendirildiği belirtilen kararda, “Bu karar dikkate alınarak talepte bulunan Abdullah Öcalan’ın avukatının talebinin kabulü ile el koyma ve toplatma kararının kaldırılmasına karar verilmiştir” denildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu