Manşet

Akıncı, Dernek Ziyaretinde

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, kötü yönetimin halkın kaderi olmadığına inandığını belirterek, “Dört Boyutlu Siyaset ile ilgili anlattıklarıma yüreğimi koydum. Yazdıklarım, insanlardan oy devşirmek için yazılmış şeyler değil; benim inançlarımdır, değerlerimdir.  Ben bu değerlerimden vazgeçmem. Değerlerimi kaybetmektense seçimi kaybetmeyi yeğlerim”  dedi.

Ofisinden yapılan açıklamaya göre Akıncı dün Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN) ve TMT Mücahitler Derneği’ni ziyaret etti; Türkiye’de öğrenim gören Kıbrıslı gençlerle buluştu.

“TOPLUMUN GELECEĞİ AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR GÖREVİNİZ VAR”

EL-SEN ziyaretinde, Sendika Başkanı Çağlayan Cesurer ve Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya gelen Akıncı, enerjinin memleketin en önemli konularından biri olduğuna işaret etti.

Akıncı, “Sendika olarak sizin toplumumuzun geleceği açısından da önemli bir görevi olduğunu düşünüyorum. Misyonunuz daha bir toplumsal boyutlu. Bu nedenle El-Sen, bizce toplum içinde kararları davranışları tüm toplumu ilgilendiren çok önemli bir sendika, bir örgüt” dedi.

Sendika Yönetim Kurulu üyelerinin enerji sektörünün özelleştirilmesi girişimleri ve Türkiye’nin Kıbrıs siyaseti karşısında tavrının nasıl olacağını sorması üzerine Akıncı, şöyle konuştu:

“Ben tek başıma hiç bir şey, sizlerle birlikte çok şeyim. Yanıtım bu cümlede gizlidir. Geçmişte de birçok konuda sesimi yükselttim ancak yalnız kaldım. Ne sivil toplum ve sendikalar, ne de üniversiteler bana sahip çıktı. Şimdi durum çok farklı. Biz o zaman hükümetin küçük ortağıydık. Türkiye ile saygıya dayalı kişilikli bir ilişki çerçevesinde, kurumlarımıza sahip çıkmayı, sahip çıkarken de iyi yönetmeyi öngörüyorum. Çünkü bugüne kadar iyi yönetemedik.”

Akıncı, şunları kaydetti:

“Kötü yönetim kaderimiz değildir derken bunu hissederek söylüyorum. Dört Boyutlu Siyaset ile ilgili anlattıklarıma yüreğimi koydum. Yazdıklarım, insanlardan oy devşirmek için yazılmış şeyler değil; benim inançlarımdır, değerlerimdir.  Ben bu değerlerimden vazgeçmem. Değerlerimi kaybetmektense seçimi kaybetmeyi yeğlerim. Ancak bu noktada da halkımı yanımda görmek isterim, çünkü bir ses verdiğimde aslında sizin sesinizin, arzularınızın tercümanı olacağım. Eğer lider toplumla birlikte hareket ederse aşılamayacak zorluğun olmadığına inanıyorum. Halk bana destek verip seçtiğinde programımı uygulamak için yola koyulacağım. Ancak bileceksiniz ki bu kolay olmayacak. Karşısında barikatlar bulacağız, o barikatları aşmak için de birlikte hareket edeceğiz.”

Akıncı, Kıbrıs sorununun çözümünden sonra önce kuzey ve güney Kıbrıs’ın enerji açısından bağlanabileceğini ve bunun daha sonra Türkiye üzerinden Yunanistan ve Avrupa’ya uzanabileceğini, doğalgaz ve suyun da buna dâhil edilebileceğini kaydetti. Akıncı, “Kıbrıs’ı bir barış adası olarak gelecek için böyle hayal edebiliriz. O zaman kendi evimizin efendisi oluruz” diye konuştu.

TMT MÜCAHİTLER DERNEĞİ ZİYARETİ

Akıncı, daha sonra TMT Mücahitler Derneği’ni ziyaret ederek Dernek Başkanı Yılmaz Bora ve üyelerle bir araya geldi. Akıncı, ziyaretinde dernek başkan ve üyelerine Dört Boyutlu Siyaset çerçevesinde çözüm odaklı siyaset, toplumsal konulara duyarlılık, Türkiye ile karşılıklı saygıya dayalı ilişki ve bağımsız- tarafsız bir cumhurbaşkanı vizyonuyla ilgili detaylı bilgi aktararak üyelerden gelen soruları yanıtladı.

“DAHA GÜZEL GELECEK İÇİN YOLA ÇIKTIM”

Açıklamaya göre Akıncı, Türkiye’de öğrenim gören Kıbrıslı öğrencilerle de bir araya geldi.

Akıncı, burada yaptığı kısa konuşmasında, birçok gencin Kıbrıs sorununun yarattığı gelecek belirsizliği nedeniyle beyin göçünün kurbanı olduğunu belirtti.

Akıncı, “Bu nedenle bu adanın geleceği sizleri çok yakından ilgilendiriyor. Bizlerin gençliği statükonun hüküm sürdüğü dönemde geçti. Sizlerin de geçmemesi, sizin ve sizden sonra gelecek kuşakların daha güzel bir geleceği olması için yola çıktım” dedi.

Dört Boyutlu Siyaset ile ilgili ilkelerini özetleyen Akıncı, gençlerin kendine yönelttiği soruları yanıtladı ve sohbet etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu