GündemTürkiye

Alevilerle temsil tartışması

Başbakan Ahmet Davutoğlu, önceki akşam Başbakanlık Resmi Konutu’ndaki ilk resmi yemeğinde Alevi temsilcilerini ağırladı. Başbakanlık, toplantıya ‘19 Alevi temsilcisi’nin davetli olduğunu belirtirken, Alevi açılımı politikasını eleştiren Alevi kuruluşları temsilcileri ise kendileriyle temas kurulmadığı için tepki gösterdi.

“Alevi kurumlarını dışlıyorlar” diyen temsilciler, şunları söyledi:

3 ÇATI KURULUŞ ŞART

Fevzi Gümüş (Alevi-Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı) Türkiye’de Alevi Vakıflar Federasyonu, Alevi-Bektaşi Federasyonu ve Alevi Dernekleri Federasyonu olarak 3 önemli çatı kuruluş bulunuyor. Alevilerle ilgili tüm dernekler, vakıflar ve cemevleri bu çatı kuruluşlara üyedir. Devletin bu 3 çatı kuruluşu muhatap alması gerekiyor. Ancak bu dünyanın dışındaki insanlarla toplantı yapıyorlar.

BÖL-YÖNET YAPIYORLAR

Remzi Akbulut (Alevi Vakıflar Federasyonu Genel Başkanı) Daha önce de muhatap alınmamız için açıklama yaptık ama dikkate alınmadı. Onursal Başkanımız ve Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan var. AİHM’deki tüm kararları çıkaran odur. O konuştuğunda bizim konuşmamıza bile gerek kalmaz. Onu davet etmeleri bile yeterliydi. Bugüne dek 7 Alevi çalıştayı yapıldı. İsteklerimiz belli. Daha neyi öğrenmeye çalışıyorlar anlamadık. Resmen böl yönet yapıyorlar. Çakma tabela derneklerini davet ediyorlar.

ALEVİLİĞİ DİZAYN EDİYORLAR

Gümüş, Akbulut ve Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Rıza Eroğlu yaptıkları ortak açıklamada ise şunları vurguladılar: “Hükümetler, özellikle 12 yıllık AKP iktidarı, Alevi inancımızı kendilerine göre dizayn etmeye çabalıyor. Sorunun çözümü için Alevi toplumu ve temsil kurumları ile müzakere yapılmıyor. AİHM kararları uygulanmaya konulmuyor. Aksine Alevileri tedirgin eden kamusal alanlara yönelik uygulamalara ağırlık veriliyor. Sorunlar, müzakereler ve sorunun muhatapları ile çözülür. Hükümet bunun tersini yapıyor. Alevi toplumunu ve temsili kurumlarını muhatap almıyor. Aleviler olmadan Alevilik sorunları çözülemez. Görüşmeden biz Alevi temsilcileri olan 3 federasyonun haberi yok. Çözümün adresi bellidir.

3 ÇATIYI DA SORDUK

Yemeğe katılanlar arasında yer alan Karaağaç Dergâh Başkanı Hüsniye Takmaz ise şunları söyledi: “Cemevlerinin yasal statüye kavuşturulmasını ve ibadethane olarak kabul edilmesini istedik. Din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinin seçmeli olmasını istediğimizi bildirdik. Başbakan da bunun zaman alacağını, çözüm için elden gelenin yapılacağını söyledi. Bir yandan hak verdik. Cemevlerinin ibadethane sayılmasına da sıcak bakıyor. Gereken adımların atılacağını, insanların istedikleri yerde ibadet edebilmeleri gerektiğini kaydetti. Başbakan’ı samimi gördüm. 3 çatı temsilcimizin neden çağırılmadığını sordum. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, daha önceki çalıştaylara katılanlar arasından isim belirlemiş, yakında temsilcilerimizle de görüşme yapılacakmış.

HER SEFER KISITLI SAYIYLA

Başbakanlık Basın Danışmanı Osman Sert, dün yemekle ilgili yaptığı açıklamada, Başbakan Davutoğlu’nun herkesle ayrıntılı görüşmelerde bulunmak istediğini vurguladı. Sert, Davutoğlu’nun tüm temsilcilerin katıldığı toplantılarda herkesi dinlemenin güçlüğünü göz önünde bulundurarak, görüşmelerini her seferinde kısıtlı sayıda temsilcilerle yapmayı tercih ettiğini söyledi.

Yemeğe katılanlar

TÜRKİYE’nin ilk Alevi partisi Türkiye Birlik Partisi kurucusu Mustafa Timisi, eski vekiller Ali Rıza Gülçiçek, Kamil Ateşoğulları, Ethem Cankurtaran, Muharrem Kılıç, Alevi Vakıfları Federasyonu eski Başkanı Doğan Bermek, Prof. Belkıs Temren, İlahiyatçı Hasan Onat, Alevi Dedesi Hüseyin Dedekargınoğlu, Akademisyen Necdet Subaşı, Alevi-Bektaşi Federasyonu eski Başkanı Selahattin Özel, Karaağaç Dergâh Başkanı Hüsniye Takmaz, Gazi Cemevi Başkanı Veli Gürsoy, Muharrem Kılıç, Ak Parti Milletvekili İbrahim Yiğit, Almanya Alevi Bektaşi Enstitüsü Başkanı Gülizar Kılıç, Prof. Ahmet Taşkın, Prof. Rıza Yıldırım, Doç. Dr. Ali Yaman.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu