Dünya

Almanya’da Çin ajanı alarmı! AfD’li siyasetçinin danışmanı da tutuklandı…

expand

Alman polisi, aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisinin önde gelen siyasetçilerinden birinin danışmanını Çin adına casusluk yaptığı şüphesiyle tutukladı.

ARD, RBB ve SWR gibi Alman medya kuruluşlarının bildirdiğine göre, Alman yasalarına göre sadece ‘Jian G’ olarak adlandırılan kişi, AfD’nin Avrupa parlamentosu seçimlerindeki en güçlü adayı Maximilian Krah’ın asistanı olarak çalışıyor ve hem Brüksel hem de Dresden’de yaşıyor.

Euronews Türkçe’nin haberine göre müfettişler, Jian G’nin başta Çinli muhalifler olmak üzere parlamento faaliyetleri hakkındaki bilgileri Çin Devlet Güvenlik Bakanlığı’na (MSS) aktardığından şüpheleniyor.

Şüpheli, askeri amaçlarla kullanılabilecek teknolojiyi Çin’e satmak için MSS ile çalıştıkları şüphesiyle üç Alman vatandaşının göz altına alınmasından saatler sonra tutuklandı.

Tutuklamalar, şansölye Olaf Scholz’un Rusya’nın Ukrayna işgaline verdiği destek konusunda Pekin’e baskı yapmak ve fikri mülkiyet hırsızlığı ve pazara adil erişim konularını gündeme getirmek için Çin’e gitmesinden bir hafta sonra gerçekleşti.

Kaynak

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu