Türkiye

Ankara’ya çok para götürdük

AK Partili eski bakanlar Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar’la ilgili rüşvet suçlamasını soruşturan Meclis Komisyonu ‘hafıza’ engeline takıldı.

Reza Zarrab’ın İranlı kuryesi Muhammed Sadık, İstanbul’dan Ankara’ya getirdiği 2 milyon euro, 2 milyon dolar ve 1.5 milyon liralık paketleri kime verdiğini hatırlayamadı. Zarrab’ın diğer çalışanları ise tanıklıktan çekildi. Asıl adı ‘Mohammadsadegh Rastgar Shishehgarkhaneh’ olan Kurye Muhammed Sadık’ın İstanbul Adliyesi’nde verdiği ifade şöyle:
“(30 Ağustos 2013’de Murat Öziş ile birlikte Ankara’ya sırt çantası ile 2 milyon euro, 2 milyon dolar ve 1.5 milyon lira götürerek Ankara Royal 10’uncu katta bulunan Salih Kaan Çağlayan’a verdiğine dair iddia üzerine) Bahsedilen tarihlerde Ankara’ya bir para götürmemiz söylendi. Murat ile yola çıktık. Havaalanında X-ray cihazından geçtikten sonra çantaları açtılar. İçinde para olduğunu ve paranın miktarını söyledik. Polisler çantayı kapatıp bize teslim etti. Bahsettiğimiz parayı kime verdiğimizi hatırlamıyorum. Bakan veya bakan oğlu olarak bilinen birine para götürmedik. Bize ‘Bir isme teslim edin’ diye bir talimat verilmedi. Ben bakan oğlunu tanımadığım halde polisler bana Emniyetin koridorunda bir resim gösterdiler, ‘Bu resmi tanıyorum ve bu adama para götürdüm’ diyerek imza atmamı istediler, hatta zorladılar. Ancak imza atmadım. 3 tane resim gösterdiler, 3’ünü de tanımıyordum ve imza atmadım. Zaten Ankara’ya çok defa para götürdüm. Hatta çok az olmakla birlikte oradan altın getirdiğimiz de olmuştur. Yabancı paraları çoğu zaman elden getirip götürüyorduk. Zira bankalar istenildiği zaman yabancı parayı zamanında temin etmiyorlar. O yüzden müşteriler elden istiyorlar. Bu şekilde turistlere dahi elden para gönderiyoruz. Çünkü İran’a ambargo konulduğu için bankalar aracılığıyla İran’dan para çıkaramıyorlar.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu