Kıbrıs

Arter muhtarlarla istişare toplantısı yaptı

Belediyeler yasasında 4 ayda bir yapılması öngörülen istişare toplantılarını her ay birden fazla yapmayı istediklerini ifade eden Arter, bu toplantıların karşılıklı olarak hem belediyenin hem muhtarların ilk ağızdan bilgi edinmesini ve sorunların hızlı bir şekilde çözülmesini sağlayacağını söyledi.

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, Çanakkale Düzenleme Projesi’nin başladığını, çevre koruma dairesi ile istişare içinde hareket ederek bu doğal sulak alanını düzenleyeceklerini, Hendek Projesi’ni ise eski eserlerle birlikte hareket ederek yapacaklarını, işe kapsamlı bir temizlik çalışmasıyla başladıklarını söyledi.

Yağmur Suyu drenaj Projesi’ni sorunlu yerlere çözüm getirecek şekilde geliştireceklerini, Larnaka Yolu’nda Canova noktasında mevcut drenajın aşırı yüklenmesi ve eski sema otel arkasındaki birikme için çalışma yapacaklarını, dere yataklarını temizleyerek suyun akışını sağladıklarını söyledi.

Kentin imar planının yapılması gerektiğini, bu yönde çalışmalara başladıklarını aktaran Arter, 3 bölgede sanayi bölgesi olduğunu, nerede neyin yapılacağının belli olmadığını, özellikle Salamis Yolu’nun sürdürülebilir olmadığını bu güzerahaga yeni otoparklar yapacaklarını söyledi.

Suriçi Canlandırma Pojesi kapsamında DAÜ öğrencilerinin daha çok suriçine getirilmesi ve Bandabuliya’da ders yapmalarının sağlanmasını da düşündüklerini ifade etti.

Sivil toplum örgütlerinin çalışmalarına destek verdiklerini, Leymosunlular’ın düzenlediği herse gecesine katkı yaptıklarını, Gazimağusa’da her bölgenin kendi örf, addet ve geleneklerini sürdürmesi, kentin bölgelerini kaynaştıracak etkinlikler yapılması için muhtarlara görev düştüğünü kaydetti. Arter, eski eserlerin temizliği için ekiplerin sürekli çalıştığını, eski eserlerin sorumluluğu belediyede olmamasına rağmen görev bilinciyle çalıştıklarını söyledi. Arter, son olarak Perşembe pazarının Cuma gününe alınmasıyla ilgili talepler olduğunu ifade ederek bu konunun da değerlendirildiği bilgisini verdi.

Muhtarlar İstişare Kurulu’nun düzenli olarak toplanacak olmasının isabetli bir karar olduğunu söyleyen muhtarlar, toplantıdan son derece memnun kaldıklarını, bölgedeki sorunların daha hızlı çözüme ulaşacağına dair görüşlerini dile getirdiler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu