Gündem

Arter’den Öğretmenlere Kutlama

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter öğretmenler günü nedeniyle mesaj yayınladı. Arter’in mesajı şöyle;

“Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün başöğretmenliği kabul ettiği gün olan 24 Kasım günü, Atatürk’ün 100. Doğum yılı olan 1981’den beridir öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır. 24 Kasım 1928 tarihi, Atatürk’e başöğretmenlik unvanının verilmesinin yanında Millet Mekteplerinin açıldığı ve okuma yazma seferberliğinin başladığı gündür.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması için verdiği mücadeleyle sadece kendi ülkesine değil, diğer halklar için de öncü ve öğretici olan Mustafa Kemal Atatürk, devrimlerinin öğrenilmesi ve Türk alfabesinin yaygınlaştırılması için eğitime öğretime son derece önem vermekteydi. Atatürk’ün öğretmenlere toplumsal açıdan çok önemli görevler düştüğüne dikkat çekmek için söylediği “Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister” sözü bugün de uyulması gereken kılavuz niteliğinde bir sözdür.

Öğretmenlik mesleğine yıllarını vermiş emekli öğretmenleri anmak, mesleğin toplumdaki saygınlığını artırmak ve mesleğe yeni başlamış öğretmenlere mesleğe bağlılıklarını sağlamak ve onlara en iyi çalışma ortamını sunmak ülke olarak yapmamız gerekenlerdir. Öğretmenlerimizin gelecek kuşakları yetiştirme görevini en iyi şekilde yerine getirebilmesi mesleki koşulların ve altyapının geliştirilmesi ile mümkün olacağı unutulmamalıdır.

Öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğu bilinciyle mesleklerini fedakârca yapan tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü en içten dileklerimle kutlarım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu