Teknoloji

Audiden yeni model bombardımanı geliyor

genişletmek

KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

Audi AG’nin Avrupa dahil 30 ülkeden Sorumlu Satış Direktörü Dr.Jens Puttfarcken Alman markanın 2024 2026 arasında 20 yeni yeni modeli pazara sunacağını belirtti. Pandemi dönemi sonrasında tüm dünyada araç talebinin arttığını söyleyen Dr. Puttfarcken markanın elektrikli ve konvansiyonel modellerini üreten yeni PPE ve PPC premium imalat platformlarının devreye girdiğini hatırlattı. Audi Q6 E Tron modelinin yaz sonunda Almanya’da pazara sunulacağını, Q7-Q8 makyajlı modellerin de devreye gireceğini açıkladı.

Audi’den yeni model bombardımanı geliyor

Ekonomik elektrikli Audi yolda

Elektrikli araçların Audi’nin geleceği olduğunu ancak tüketicilerin talebine göre hibrit ve konvansiyonel araçların üretiminin de devam edeceğini anlatan Puttfarcken ,”Elektrikli araçlara geçiş süresi ülkeden ülkeye değişiyor. İngiltere’de pazar yüzde 23 elektrikli iken İskandinav ülkelerinde bu daha da yüksek. Ancak karbondioksit salımının kontrolü için elektriğe geçiş bir zorunluluk.”

2026’da F1’de tekrar mücadele edeceklerini vurgulayan Puttfarcken “Pistlerden elde edeceğimiz tecrübeleri üreteceğim yol araçlarına uygulayacağız. Avrupa’da Çin araçlara boy göstermeye başladı. Ancak bir rekabetten çekinmeyiz. Serbest ticaret kurallarına inanıyoruz. Ayrıca ekonomik bir elektrikli Audi için çalışmalarımız var.”

Audi’den yeni model bombardımanı geliyor

Türkiye büyüyen pazar

Türkiye’nin araç satışlarında Avrupa’da büyüyen bir pazar olduğunu ,2023’te yaklaşık 23 bin Audi sattıklarını vurgulayan Puttfarcken ,”Özellikle premium sedan pazarında Türkiye önemli bir ülke. 2025 başında A3 sedan yenileniyor. Ayrıca elektrikli otomobil satışı yükseliyor. Avrupa’da elektrikli araç satış oranı yüzde 14’lerde, bizde de şu anda aynı oranlarda. Geçen yıl globalde yaklaşık 1.9 milyon adet araç sattık. Bu yıl da aynı düzeyi hedefliyoruz.”

Q4 ve Q6 E Tron

Yeni Premium Platform Electric (PPE) üzerine yükselen ilk model olan Audi Q6 E tron son çeyrekte Türkiye’de olacak. 650 km menzilli Audi Q6 e-tron, Audi tarihinin en önemli model girişiminin başlangıcını simgeliyor. Audi ve Porsche’nin ortaklaşa geliştirdiği bu teknoloji platformu, tamamen elektrikli araçlara özel olarak tasarlandı. Orta boy ve lüks segmentler olmak üzere geniş bir model yelpazesini barındıracak şekilde ölçeklenebiliyor. Ingolstadt’taki üretim hattından çıkan ilk tamamen elektrikli olacak Q6’nın Türkiye fiyatının 5-6 milyon TL arasında olması öngörülüyor.

Hedef 18 bin bandı

Audi Türkiye Genel Müdürü Kerem Güven bu yıl yaklaşık 18 bin adet araç satışı hedeflediklerini belirterek 2025’te ise tüm satışlarının yüzde 25’inin elektriklilerden oluşmasını hedeflediklerini anlattı. Türkiye’de premium oto pazarının bineklerin yüzde 9-10’unun oluşturduğunu da hatırlatan Güven yeni modellerle birlikte atılıma geçeceklerini de ifade etti. Güven 2025 ilk çeyrekte Q6 Sportback ETron, A6 Avant E Tron, A6 Sportack E Tron,E -Tron GT PI gibi modellerin de devreye girmesinin planlandığını vurguladı.

Kaynak

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu