DünyaGündem

Avustralya’da orman yangını

Avustralya’da itfaiye ekipleri Pazartesi gününden bu yana sıcak ve rüzgarlı havanın tetiklediği yangını kontrol altına almaya çalışıyor. Yetkililer ise tehlikenin hala devam ettiğine dikkat çekiyor.

BİNLERCE TON SU DÖKÜLDÜ

Güney Avustralya Eyalet Başbakanı Jay Weatherill uçakların yangını söndürmek için binlerce ton su döktüğünü belirtti. Weatherill tehlikenin hala devam ettiğini şu sözlerle ifade etti: “Yangın tehlikesi sona ermedi. Hafta sonunda havalar yeniden ısınmaya ve rüzgar güç kazanmaya başlamadan önce yangını kontrol altına alabilmek için zamana karşı yarışıyoruz.”

29 KİŞİ YARALANDI

Eyalet Başbakanı ayrıca felakette, 26 evin yandığını, çoğunu yangın söndürme ekiplerindeki çalışanların oluşturduğu 29 kişinin yaralandığını kaydetti.

EVLERİNDEN GERİYE KÜLLER KALDI

Yangından en fazla etkilenen Kersbrook kasabasının sakinlerinden 60 yaşındaki Dave Miller, “Evimiz yok oldu. Geriye fazla bir şey kalmadı.” dedi. Miller diğer birçok bölge sakini gibi, kasabadan ayrılmayı düşünmüyor. Evini yeniden inşa edip aynı yerde yaşamaya devam edeceğini belirten Miller, “Burada yaşamaya devam edeceğiz. Bir karavana yerleşip önceki hayatımıza devam edeceğiz.” dedi.

YANGINI NASA GÖRÜNTÜLEDİ

Öte yandan Avustralya’daki büyük orman yangını NASA tarafından da görüntülendi.

ISI 100 DERECEYE ULAŞIYOR

Tarımla uğraşan 40 bin nüfuslu Adelaide bölgesinde ısının yer yer 100 dereceye kadar ulaştığı belirtiliyor.

EN BÜYÜK İKİNCİ YANGIN TEHLİKESİ

Yangın söndürme ekipleri yetkilileri 1983 senesinde Güney Avustralya ve Victoria eyaletlerinde 70 kişinin ölümü ve binlerce ev ve binanın yanmasıyla sonuçlanan büyük yangın felaketinden sonraki en büyük yangın tehlikesi ile karşı karşıya kaldıklarını belirtiyor. Eyalet Yangın Söndürme Departmanı Şefi Greg Nettleton bundan sonra alınacak olan tedbirlerin büyük bir öneme sahip olduğuna dikkat çekerek, “Şu anda saatte 35 kilometre hızla esmesi beklenen bir rüzgar tahmini var. Bu yangın başlaması için yeterli bir ortam oluşturuyor. Bu ortamda hedefimiz yangının toplumu etkilemesinin önüne geçebilmek.” dedi.

HAYVANLAR TELEF OLDU

Öte yandan, Cuma günü bölgede yağmur bekleniyor. Victoria Eyaleti’nde Pazar gününden itibaren havaların serinlemesiyle yangın ikazı seviyeleri düşürüldü. Ancak binlerce canlı hayvanın telef olduğu ifade edildi.

“KARA CUMARTESİ”

Avustralya’da orman yangınları sık sık görülüyor. 2009 senesinde “Kara Cumartesi” olarak anılan yangın felaketinde binlerce ev yanmış ve 173 kişi hayatını kaybetmişti. Ölenler arasında Kıbrıs Türk asıllı Avustralyalı da bulunuyordu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu