EkonomiGündem

Bedelli askerlik için kredi çekenlerin cebi yanacak

Bedelli askerlik için tartışmalar sürerken, hükümet konuyu tekrar gündemine taşıdı. Henüz kesin olmasa da hükümet, yaş olarak 25; ücret olarak da 20 bin lira fiyat üzerinde duruyor. 900 bin kişinin üzerinde ‘bedelli’ potansiyeli olanlar ücreti nasıl ödeyecek?

Seçimlerden önce üzerinde durulan bedelli askerlik tartışmaları seçim sonrası da devam etmiş, IŞİD ve Kobani olaylarından sonra askıya alınmıştı. Şimdi ise o tartışmalar yeniden alevleniyor. Çeşitli kaynaklardan ‘çıkıyor’ , ‘çıkmıyor’ tartışmaları sürerken hükümet  bedelli tarifesi olarak yaşı 25’e çekip ücreti de 20 bin lira üzerinde duruyor.

Peki 20 bin lirası olmayanlar bu ücreti nasıl ödeyecek? Orada ise devreye banka kredisi giriyor. Bedelli askerliğin çıkması durumunda, bankaların da uygulamaya yönelik kredilendirme kampanyaları ortaya çıkarması bekleniyor.
Yuvarlak bir hesapla, parası olmayanlar, bedelli için bankalara ayda ne kadar verecek? İşte cevabı:

20 bin liralık kredi çektiğinizde ve 6 ay vade yaptığınızda ödeyeceğiniz aylık rakam minimum 3 bin 486 lira oluyor, vade 12 aya çıktığında bin 813 lira ve 24 ay; yani taksitleri iki yıla böldüğünüzde ise minimum 977 lira ödeyeceksiniz. Bedelli için çekeceğiniz 20 bin liralık kredi, vadesine göre faizi de değişiklik gösteriyor. 6 aylık vade yaparsanız ödeyeceğiniz rakam 21 bin lirayken 24 ayda ise 23 bin lira geri ödüyorsunuz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu