Türkiye

Bedelli kararını Başbakan verecek

MİLLİ Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bedelli askerlikle ilgili, “Görüşler alarak Sayın Başbakanımıza ilettik. Sayın Başbakanımız ne karar verirse, ‘Bu ortamda bu gerekmez’ derse ona karar verecek. Talep var, bu talebi dikkate alarak, Türkiye’nin çevresindeki ateş çemberini de dikkate alarak, Genelkurmay Başkanlığımız görüşünü söylüyor. Ondan sonra da sonuçta Başbakanımız karar verecek” dedi.

Milli Savunma Bakanlığı’nın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki 2015 bütçe görüşmelerinde konuşan Yılmaz, şunları söyledi:

ASKER İHTİYACI AZALIYOR

“Hiçbir zaman benim verdiğim cevap kesin cevap olmayacak. Ben ülkenin görevlendirilmiş olan Milli Savunma Bakanıyım. Genelkurmay kendi ihtiyaçlarını bildirir. Verilen görüşler güne ilişkindir. Şartlar değişince görüş de değişir. TSK’nın asker ihtiyacı gün geçtikçe azalıyor. Askerliği 12 aya düşürdük. Bu mevcudiyette bir azalmaya yol açtı. Erbaş ve er destekleme düştü. 5 tertip er mevcutken şimdi 4 tertip er ve erbaş silah altında. Erbaş er sayısı 70 bin azaldı. Nüfus artış hızı da yavaşlıyor. Askerliği tecil edenler artıyor. Üniversiteye giden öğrenci sayısı da arttı. Numan Kurtulmuş Bey, vatandaşın taleplerini aktarıyor. Bu coğrafyada ne olacağını bilemiyoruz. Risk ve tehdit var. Bu risk ve tehditlere karşı Türkiye’nin güçlü olması lazım.”

MUHALEFET TERK ETTİ

Bütçe görüşmelerinde ise Çözüm Süreci’ne ilişkin soru cevaplar sırasında Bakan Yılmaz’ın, “Keşke CHP ve MHP de bölgede Ak Parti kadar olabilseydi” sözleri ortamı gerdi. Bakana tepki gösteren CHP ve MHP’li milletvekilleri, sorularına yanıt alamadıklarını da belirterek bütçenin oylamasını beklemeden salonu terk etti. Bakanlığın 2015 yılı bütçe teklifi 22 milyar 764 milyon 255 bin TL olarak kabul edildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu