DünyaGündemManşet

Biden’dan yalanlama: Ben Erdoğan’dan asla özür dilemedim

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, dün akşam uluslararası haber kanalı CNN’e verdiği mülâkatta, ay başında Boston’daki Harvard Üniversitesi’nde yaptığı bir konuşmada Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a atfettiği sözler nedeniyle Erdoğan’dan özür dilediği yönündeki resmi açıklamaları yalanlayarak, “Ben ondan asla özür dilemedim” dedi.

ABD’de bu akşam yapılacak kritik ara seçimlerin hemen öncesinde siyaset analisti Gloria Borger’e konuşan Biden, Erdoğan’dan özür dilediği belirtilen olayı da değerlendirdi. Borger’ın, Beyaz Saray’dan yayımlanan resmi açıklamaya atıf yaparak Erdoğan’dan dilediği özrü hatırlatması ve “Hiçbir şey öğrendiniz mi” diye sorması üzerine “Bakın, öğrendiğim şey şu oldu: Duruşumu değiştirmiyorum” diyen Biden şöyle devam etti:

“Söylediğim gerçekti demedim diye bir şey söylediğim yok. Bazen herkes sahicilik aradığını söyler. Hayır özür dilemedim. Yaptığım şey… Eğer hakiki bir yanlış anlama varsa… Yorum alalım. Bana Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan özür dilediğim söylendi (Beyaz Saray’ın resmi açıklamasını kastediyor). Ben kendisinden asla özür dilemedim. Onu (Erdoğan’ı) iyi tanırım. Onunla ben ilgileniyorum. Kendisini aradım ve ‘Bak, yapılan haber söylediklerimi doğru aktarmıyordu. Benim söylediğim işte şuydu’ dedim.”


Başkan Yardımcısı Biden dün akşam siyaset uzmanı Gloria Borger’e konuşmuş, mülakat CNN ekranlarından yayımlanmıştı.

ÖZÜR AÇIKLAMASI SÖZCÜDEN GELMİŞTİ
Türk-Amerikan ilişkilerinde son yılların en büyük sarsıntılarından birine neden olan “özür” olayında, Biden, Harvard’daki öğrencilere konuşurken aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bölgedeki ABD müttefiklerini IŞİD tehdidinden sorumlu tutmuş ve “Cumhurbaşkanı Erdoğan, ki eski bir dosttur, bana dedi ki ‘Siz haklıydınız, çok fazla insanın (Suriye’ye) geçişine izin verdik’ Şimdi sınırı mühürlemeye çalışıyorlar” demişti.

2 Ekim 2014 akşamı gerçekleşen bu konuşmayı Hürriyet’in 3 Ekim 2014’te haber yapmasının ardından ise ertesi günkü bayram namazı çıkışı gazetecilere konuşan Erdoğan “Eğer bu tür ifadeler kullandıysa Biden benim için tarih olur” demişti.

Erdoğan’ın açıklamasından birkaç saat sonra ise Beyaz Saray Sözcülüğü tüm basın organlarına bir açıklama geçerek Biden’ın Erdoğan’a telefon açtığını ve sözleri nedeniyle özür dilediğini duyurmuştu. Hatta bu açıklama daha sonra Türkçe olarak ABD’nin Ankara Büyükelçiliği web sitesinde de yayımlanmıştı.

Dahası, konu sonradan hafta içi düzenlenen Beyaz Saray günlük brifinginde de gündeme gelmiş ve Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest da, “Başkan Yardımcısı’nın özür olarak ilettiği, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özel konuşmalarındaki görüşlerini yanlış ifade etmesiydi. Telefon açmasının sebebi buydu” diyerek özür olayını doğrulamıştı.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu