Kıbrıs

BKP: “Siyasi ahlaksızlık!”

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan yaptığı yazılı açıklamada, Milletvekillerinin halkın çıkarları yerine kendi çıkarları çerçevesinde hareket etmelerinin, bu çerçevede milletvekilliklerini pazarlık kozu olarak kullanmalarının siyasi ahlaksızlık olduğunu vurguladı.

DP-UG Milletvekilleri Ahmet Kaşif, Hamit Bakırcı ve Ergün Serdaroğlu’nun bakanlık görevinden alınmalarını veya bakan yapılmamalarını gerekçe ederek partilerinden istifa etmelerinin siyaseten ahlaki olmadığını belirten Korkmazhan, “Bu toplum ne çektiyse ilkesi, onuru olmayan, çıkarına göre hareket eden siyasilerin elinden çekti” dedi.

Üç milletvekilinin istifasının 2015 yılında gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile de bağlantılı olduğuna dikkat çeken Abdullah Korkmazhan, 2015 yılında gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kendi adaylığı lehine avantaj sağlamaya çalışan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun uzun bir süredir UBP ve DP-UG’nin iç işlerine müdahalelerde bulunduğunun altını çizdi.

Siyasi Partiler (Değişiklik) Yasa Tasarısı biran önce yasalaşmalı!  

Milletvekili transferlerini engelleyecek düzenlemeler içeren Siyasi Partiler (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı desteklediklerini, yasa tasarısının biran önce meclise sevk edilerek yasalaşmasını talep ettiklerini belirten Abdullah Korkmazhan, yeni milletvekili transferlerine fırsat vermemek için bu yasa tasarısının yasalaşmasının şart olduğunu vurguladı.

“Toplum ve ülke siyaseti bu etik dışı uygulamadan kurtarılmalıdır. Milletvekili transferi yasaklanmalıdır” diyen Korkmazhan,  “Siyaseti rant kapısına dönüştürenlerin ve halktan emanet aldıkları vekilliklerini çıkarları uğruna pazarlayanların bu reformun gerçekleşmesini engellemelerine izin verilmemelidir” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu