Kıbrıs

BKP: Tüm çabaları statükonun ömrünü uzatmaktır

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan ve CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu’nun, TC Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun iki devletli çözüme vurgu yapan açıklamalarını desteklediklerini belirtmesinin, Kıbrıs Türk toplumunun iradesine saygısızlık olduğunun altını çizerek, Kıbrıs Türk toplumunun büyük bir çoğunluğunun erken federal çözüm istediğini vurguladı.

Başbakan ve CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu’nun bulunduğu çizginin, ayrılıkçı ve iki devleti savunan TC Başbakanı Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’ndan farklı olmadığını vurgulayan İzcan, “Sn Davutoğlu, Kıbrıs açıklarına gönderilen savaş gemileri ve izlenen güç gösterisi yolu ile gerginliği ve milliyetçiliği körüklemekte, iki devletli politikayı ön plana çıkarmaktadır. Sn Derviş Eroğlu ise halkı bilgilendirme adı altında başlattığı bölge toplantılarında, gerçek dışı, provokatif söylemlerde bulunarak halkı korkutmakta, tahrik etmekte ve Kıbrıs’ta kalıcı bölünmeyi savunmaktadır. Sn Yorgancıoğlu ise izlenen bu politikaları desteklediklerini açıklamaktadır” dedi.

CTP-BG/DP-UG hükümeti, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve AKP hükümetinin aralarında fark bulunmadığını ve eşgüdüm içerisinde hareket ettiklerini belirten İzzet İzcan, “Tüm çabaları statükonun ömrünü uzatmaktır” dedi.

“Sn Nikos Anastasiadis’de üzerine düşenleri yerine getirmemektedir” diyen İzcan, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenliğini kullanarak bencilce davranmasının ve zamana oynamasının hiç kimseye birşey kazandırmayacağını, aksine Kıbrıs sorununu daha da içinden çıkılmaz bir hale sokacağını kaydetti.

Yeni bir anlayışa  ve sürece ihtiyaç var.

Görüşmeler yeniden başlasa bile tarafların mevcut pozisyonları ile bir çözüme ulaşmanın mümkün olmadığına dikkat çeken İzzet İzcan, kapsamlı ve erken çözüm için yeni bir anlayışa ve sürece ihtiyaç olduğunu kaydetti.

“Yeniden başlayacak görüşme süreci BM kararları temelinde özlü adımların atılacağı  ve güven arttırıcı önlemlerin hayata geçirilmesi ile desteklenecek hızlı bir süreç olmalıdır” diyen İzcan, uluslararası topluma yeni sürece aktif destek olması yönünde çağrıda bulundu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu