Kıbrıs

BKP: “Yüzünüze gözünüze bulaştırdınız”

Askerlik Değişiklik Yasası ile askerlik süresinin kısaltılmasını, şartların iyileştirilmesini ve Vicdani Ret hakkının tanınmasını beklediklerini, bu yönde meclis komitesi çalışmalarına da katılarak katkı koyduklarını vurgulayan Hacışevki, “Ne yazık CTP-BG/DP-UG hükümeti gençlerin tüm beklentilerini boşa çıkarmış ve umutlarını kırmıştır. En temel insan hakkı olan Vicdani Ret hakkı ayaklar altına alınmıştır” dedi.

Özlü hiçbir değişiklik ve iyileştirme içermeyen Askerlik yasasının meslek okulu çıkışlı gençler ile düz lise ve üniversite mezunları arasında ayrımcılık yarattığını, çıkarılan afların ise iş ola çıkarıldığını kaydeden Hacışevki, “Bu kadar zamandır gençlerin oyalandı ve toplum ile de dalga geçildi” dedi.

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı izin vermedi

CTP-BG/DP-UG hükümetinin iradesiz olduğunu, Anayasa’nın geçici 10. Maddesi nedeniyle tüm iç ve dış güvenliği ilgilendiren konularda iradenin GKK’da olduğunu kaydeden Barış Hacışevki, “Esas olan GKK’nın Askerlik ile ilgili özlü değişikliklere ve iyileştirmelere izin vermemesidir. Siyasi mücadeleyi bu gerçeği bilerek sürdürmeliyiz. Dolayısı ile geçici 10. Madde’nin kaldırılacağı ve iktidarın Kıbrıs Türk toplumuna devredileceği yeni ve demokratik bir Anayasa çalışmasına biran önce başlanmalıdır” dedi.

“BKP Gençlik Meclisi, diğer gençlik örgütleri ile birlikte askerlik süresinin kısaltılması, şartların iyileştirilmesi, vicdani ret hakkının tanınması ve nihai olarak zorunlu askerliğin kaldırılması için mücadeleye devam edecektir” diyen Hacışevki, gençelerin asker olmak değil, üzerinde insanca yaşayacakları barış ve kardeşliğin hakim olduğu bir yurt istediklerini kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu