DünyaGündem

Brezilya Devlet Başkanı gözyaşlarını tutamadı

Eski bir solcu gerilla olan Brezilya Devlet Başkanı Dilma Roussef, kameraların karşısında gözyaşlarına hakim olmadı. Askeri diktatörlük sırasında kendisi de işkence gören Rousseff, o dönemde işlenen suçlarla ilgili hazırlanan raporu teslim alırken ağladı.

“DİKTATÖRLÜKLERE KARŞI OLMALIYIZ”

Elektro şokla işkence yapılan Dilma Roussef, raporun misilleme olarak kullanılmayacağını, demokrasiyi güçlendirmeye araç olacağını söyledi. Roussef, “Bu raporun yayınlanmasının demokratik özgürlüklerin korunmasının önceliğimiz olduğunu göstereceğini umuyoruz. Her türlü otoriter yönetime ve diktatörlüklere karşı olmayız” dedi.

AF YASALARININ KALDIRILMASI ÇAĞRISI

2012’de kurulan komisyonun hazırladığı raporda 1964-1985 yılları arasındaki askeri diktatörlük döneminde insanlığa karşı suç işlendiği sonucuna varıldı. Raporda af yasalarının kaldırılması çağrısı da yapıldı. Askeri diktarlük döneminde Brezilya’da 20 bin kişinin işkence gördüğü tahmin ediliyor. En az 500 kişinin de öldüğü ya da kaybolduğu belirtiliyor. Brezilya’da bugüne kadar bu işkencelerin emrini veren hiçbir yetkili yargı önüne çıkartılmadı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu