GündemKıbrıs

BRTK HD yayına 25 Aralık’ta başlıyor

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRTK), yüksek çözünürlüklü (HD) yayına 25 Aralık’ta başlıyor.

HD yayına hazırlıklar kapsamında Türkiye Büyükelçiliği tarafından finanse edilen ve yaklaşık 10 milyon TL’ye mal olacak olan BRT HD Stüdyosu tamamlanmak üzere.

Büyük HD ekranlarla donatılan, 6 kamera, 360 derece çekim yapabilme imkanı, 5 ayrı mekan, sıcaklık vermeyen led ışıklandırma sistemine sahip stüdyonun açılışı 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında 16 Kasım’da yapılacak, ancak kurum HD yayına 25 Aralık’ta başlayacak.

Türk Ajansı Kıbrıs’a (TAK) altyapı hazırlıkları hakkında bilgi veren BRTK Müdürü Mete Tümerkan, kurumun en yüksek çözünürlüğe sahip görüntü formatında yayın yapacağını, halihazırda kurumun HD montaj altyapısına ve HD canlı yayın aracına sahip olduğunu söyledi.

BRT 1’in yayın akışının 25 Aralık’tan sonra HD olacağını ve ayni şekilde Türksat’tan yayın yapılacağını kaydeden Tümerkan,  “Bu stüdyo, 1988’de mevcut BRT binasının inşasından sonra kuruma yapılan en büyük yatırımdır” dedi.

“BRT’Yİ 20 YIL TAŞIYACAK BİR ÇALIŞMA”

BRTK’nın ikinci 50 yılına yüksek çözünürlüklü yayınla girmesi için çalıştıklarını ifade eden Tümerkan, “Bu altyapı BRT’yi 20 yıl taşıyacak bir çalışmadır” dedi.

Stüdyonun açılışının yapılacağı 16 Kasım’dan yayının başlayacağı 25 Aralık’a kadar yayın hazırlıklarının yer alacağını kaydeden BRTK Müdürü Tümerkan, bu dönemin arşivi oluşturma, montaj ve vericilerin uyumlaştırması, çalışanların eğitimi için kullanılacağını söyledi.

Yapılan yatırımım çalışan için de önemli mesajlar verdiğini kaydeden Tümerkan, iş güvencesi endişesi taşıyan BRTK çalışanlarının yeni teknolojiyi öğrenmesiyle bir yönde iş güvencesi kazanacağını ifade etti.. “Yeni sistemleri kullanmayı öğrenen arkadaşlar artık iş güvencesi sorunuyla karşılaşmayacak, çünkü bu alanda vazgeçilmez olacaklar ” diyen Tümerkan, çalışanların HD yayınla ilgili düzenlenecek eğitimlere ve kendilerini yenilemeye özen gösterilmesi çağrısında bulundu.

Mete Tümerkan ayrıca, son teknoloji ile donatılan stüdyonun yüksek öğrenim kurumlarına da hizmet edebileceğini ifade ederek, stüdyodaki gelişmiş altyapının üniversitelerde mevcut olmadığını kaydetti.

Stüdyonun çevreci nitelikleri de bulunduğuna işaret eden Tümerkan, mekan ısısının kaybedilmemesi için otomatik açılıp kapanan kapı ve ışıklandırmada ciddi tasarruf sağlayan led teknolojisi ürünler kullanıldığına dikkat çekti.

Mete Tümerkan, “Her Kıbrıslı Türk’ün gurur duyacağı bir altyapı olacak. Bu altyapı kontrol odasıyla, ses odasıyla okul gibi de hizmet verebilecek” dedi.

Stüdyonun, 20 Temmuz 2013’de dönemin TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve dönemin TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ile imzalanan protokol kapsamında yapıldığını kaydeden Tümerkan, stüdyonun oluşturulmasında teknik malzemeleri tedarik eden firmaların yanında TRT ekiplerinden de teknik destek aldıklarını ifade etti.

YAKLAŞIK 10 MİLYON TL

Yatırımın tamamlanma maliyetinin yaklaşık 10 milyon TL civarında olduğunu kaydeden Tümerkan, stüdyonun ana girişinde çevrenin de düzenlendiğini kaydetti ve katkılarından dolayı Lefkoşa Türk Belediyesi ile Gönyeli Belediyesi’ne de teşekkür etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu