EkonomiGündem

Bu haftasonu altında her şey değişebilir

30 Kasım Pazar günü gerçekleşecek İsviçre altın referandumundan ‘evet’ çıkması durumunda Bank of America’ya göre fiyatlarda yüzde 18’e varan yükseliş yaşanabilir. Ekonomistler ise referandumun mantıksız olduğunu belirtiyor.

Piyasaların merakla beklediği İsviçre altın referandumu bu pazar gerçekleşecek. Referandumdan evet çıkması durumunda İsviçre merkez bankası 1500 tonluk (yıllık dünya üretiminin yarısı) altın alımı yapacak.

Bu altın alımıyla birlikte şu an dünyada 7. büyük altın rezervine sahip olan İsviçre Merkez Bankası referandumdan sonra gerçekleştireceği alımlarla ABD ve Almanya merkez bankalarının ardından üçüncü sıraya çıkacak.

FİYATLAR YÜZDE 18 YÜKSELEBİLİR
Referandumdan evet çıkması durumunda yatırım bankaları altında yaşanancak rallinin boyutlarını da tahmin etmeye başladı. Son tahminlerden biri Bank Of America’dan geldi. Bank Of America ons başına 1195 dolarda seyreden altının referandumda evet çıkması durumunda yüzde 18’lik bir yükseliş yaşayacağını tahmin etti. Bank Of America’nın tahmini tutarsa altının onsu 1410 dolara kadar çıkacak. Bu altının Eylül 2013’ten bu yana en yüksek seviyesi anlamına gelecek.

“İSVİÇRE İÇİN ÇOK ANLAMSIZ”
Ancak gözlemciler referandumdan evet çıkma ihtimalinin düşük olduğunu belirtiyor. Son anketlerde evet oylarının yüzdesi  yüzde 40’larda kalıyor.

Referandumda evet çıkması durumunda bunun İsviçre’yi zora sokacağını düşünen ekonomistler de var. Bloomberg’e konuşan Citigroup başekonomisti Willem Buiter İsviçre Merkez Bankası’nın altın tutmasının hiçbir rasyonel gerekçesi olmadığını söylerken “Referandumda evet çıkması İsviçre Merkez Bankası’nın mevcut altınlarının satılmasını da teknik olarak yasaklayacak. Bu durumda bu altınların değeri sıfır olacak” diye uyarıda bulundu.

Yine de referandumda ‘evet’ çıkması İsviçre ekonomi otoritelerinin yüzünü güldürmese de yaşanacak rallinin altın yatırımcısını sevindireceği kesin.

Saat 10:50 itibarıyla serbest piyasada Altın fiyatları

Gram Altın: 85,15 TL
Yarım Altın: 279 TL
Çeyrek Altın: 139,55 TL
Cumhuriyet Altını: 574,50 TL

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu