GündemKıbrıs

Candan:”Kıbrıs, Akkuyu Nükleer Enerji Santrali’ne İstanbul’dan daha yakın”

Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu ve Avrupa Yeşiller Partisi’nin Konsey Toplantısı ve Jeopolitik, Güvenlik ve Enerji Transferi Konferansı için İstanbul’da bulunan CTP-BG Milletvekili ve Dış İlişkiler Sekreteri Armağan Candan, “Nükleer Tehdit ve Akdeniz Havzasında Ortak Mücadele” panelinde konuşma yaptı.

CTP-BG’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Yeşil Düşünce Derneği, Kıbrıslılar Bilim, Eğitim Sağlık ve Dayanışma Derneği (KIBES) ile Nükleersiz.org, tarafından düzenlenen panelde ayrıca Avrupa Parlamentosu Yeşiller/Özgür İttifak Grubu Eşbaşkanı Rebeca Harms, CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ve Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir sunum yaptı.

“KIBRIS’TA YETERLİ BİLİNÇ YOK”

CTP-BG Milletvekili ve Dış İlişkiler Sekreteri Armağan Candan, Kıbrıs’ın Mersin’de yapılmak istenen Akkuyu Nükleer Santrali’ne, İstanbul’dan çok daha yakın olduğunun altını çizerek, enerjinin tüm ekonomiler için olmazsa olmaz bir girdi olduğunu, ancak bunun için dünyanın geleceğinin riske atılmasının kabul edilebilir olmadığını vurguladı.

Candan, Avrupa coğrafyasında artık nükleer enerjinin terk edilmekte olduğunu, bunun yerini solar ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının aldığını ifade etti. Nükleer tehlikenin boyutlarının ve Kıbrıs adası üzerindeki olumsuz sonuçlarının neler olabileceğine dair Kıbrıs’ta yeterli bilinç olmadığını ifade eden Candan, önümüzdeki dönemde bu konuya katkı koymak adına KKTC ve Güney Kıbrıs’ı da kapsayacak bir etkinliğin düzenlenebileceğini vurguladı.

“HAKLARA SAYGILI BİR YAKLAŞIMA İHTİYAÇ VAR”

Konuşmasında, yakın geçmişte Kıbrıs adasının açıklarında hidrokarbon yatakları bulunduğunu hatırlatan Candan, bu enerji kaynağının doğru değerlendirilmesi halinde Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulacak dinamikleri harekete geçireceğini, böylelikle Doğu Akdeniz’de ticaret, refah, karşılıklı bağımlılık ve güvenin artacağını belirtti.

Orta Doğu’daki kargaşa ve Doğu Akdeniz’deki tansiyonun son günlerdeki artışının, bölgeye barış ve istikrarın gelmesi için ilgili tüm aktörlerin işbirliğine ihtiyacı olduğunu gösterdiğini ifade eden Candan, bunu elde etmek için tüm tarafların hak ve çıkarlarına saygı duyan bir yaklaşıma ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

Kıbrıs sorununun gecikmeksizin çözümünün her alanda olduğu gibi enerji alanında da işbirliğinin önünü açacağını belirten Candan, federal bir çözüme ulaşılması için müzakere masasına derhal dönülmesi gerektiğini ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu