DünyaGündem

Çeçenistan’da çatışma: 7 polis öldürüldü

Rusya Federasyonu’na bağlı Çeçenistan Özerk Cumhuriyeti’nde teröristlerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda yedi polis hayatını kaybetti.

Rusya’nın resmi haber ajansı RİA’ya bilgi veren Çeçen lider Ramzan Kadirov, “Başkenti polis kılığında basan teröristlerle güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmalarda biz de kayıp verdik. Yedi polis hayatını kaybederken, 18 de yaralımız var” dedi. Kadirov saldırganların kim oldukları ve karşı taraftan kaç kişinin öldürüldüğü hakkında ise bilgi vermedi. Ancak AFP haber ajansı, çatışmalarda altı saldırganın öldürüldüğünü bildirdi.

Kadirov’un açıklamasına göre teröristler polis kontrol noktasına saldırdıktan sonra iki gruba ayrıldı. İlk grup Grozni’deki Basın Evi’nde mevzilenirken, ikinci grubun bir okulu ele geçirdiği duyuruldu.

Güvenlik güçlerinin yürüttüğü operasyonla ilgili konuşan Kadirov, daha önce yaptığı açıklamada, “Basın evindeki hainleri yok ettik. 10-15 dakika sonra ikinci gurubu da yok edeceğiz. Grozni’ye saldıranlar buradan sağ çıkamayacak” demişti.


Bölgeden gelen ilk görüntüler on yıl önce sona eren Çeçen savaşını anımsatıyor. Ağır silahların kullanıldığı çatışmalar sırasında teröristlerin ele geçirdiği Basın Evi’nin yandığı görülüyor.

“KAFKAS EMİRLİĞİ” ÜSTLENDİ
Saldırıyı “Kafkas Emirliği” adındaki muhalif grup üstlendi. Grup, internette yayımladığı bildiride, “Grozni şehrine bizim mücahit birliği girdi. Amacımız rejimden intikam almak. Operasyona ‘Şehit’ adı verildi. Gece eylemini başlatma emrini ise cephe komutanı Aslan Butukayev (Emir Hamzat) verdi. Şehre giren grup Kadirov’un söylediğinin tersine can kaybı vermedi. Operasyon sırasında çok sayıda mühimmat ele geçirdik. Bize karşı koymaya gelen bir askeri konvoyu da imha ettik” denildi.


Emir Hamzat

Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Federal Meclis’e hitaben yapacağı yıllık konuşmayla Grozni’deki olaylar arasında bağlantı olduğu tahmin ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu