EkonomiGündem

Çin faiz indirimi açıkladı, bu karar altına yaradı

Çin Merkez Bankası’nın ekonomik canlanma için sürpriz bir şekilde faizi indirmesi altına yaradı. Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı 1.207,94 dolara çıkarak son üç haftanın en yükseğini gördü.

Hafta başında, Japonya’da açıklanan GSYH ile ülke ekonomisinin teknik resesyona girmesi, küresel ekonomik büyümeye ilişkin kaygıları tekrar gündeme getirmiş ve faiz oranlarının uzun süre daha düşük kalacağı beklentisi altın fiyatlarının yükselişe geçmesine neden olmuştu.

Bugün, Çin merkez bankası’nın (PBoC) ekonomik aktivitedeki zayıflamayı önlemek için sürpriz bir şekilde faizleri indirmesinin ardından tekrar yükseliş atağı yapan altının ons fiyatı 1.207,94 dolara çıkararak son üç haftanın en yüksek seviyesini gördü.

Analistler, ABD Merkez Bankası’ndan (Fed) 2015 yılının ilk yarısında faiz artırımı beklendiği sürece altında yükseliş denemelerinin kısa süreli olacağını ifade ederken, Asya’da fiziksel talebin yüksek olmamasının da altın fiyatlarının yükselişlerini sınırladığını kaydediyor.

Teknik olarak, altının ons fiyatında sırasıyla 1.213 ve 1.220 dolar seviyelerinin direnç konumunda olduğunu belirten analistler, 1.200 doların altında kapanış olması halinde 1.180 doların tekrar destek olarak izleneceğini dile getiriyor.

Saat 15:50 itibarıyla serbest piyasada Altın fiyatları

Gram altın 85,96 lira
Çeyrek altın 140,86 lira
Yarım altın 281,71 lira
Cumhuriyet altını 578,19 lira

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu