DünyaGündem

Çin’den İngiliz vekillere seyahat engeli

Çin, bir grup İngiliz milletvekilinin Hong Kong’u seyahat etmelerine izin vermedi.

Muhafazakar Parti Milletvekili ve Avam Kamarası’nın Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Sir Richard Ottaway, İngiliz yayın kurumu BBC’ye yaptığı açıklamada, kendisinin ve komisyondaki diğer milletvekillerinin Hong Kong’a gitmek isterlerse girişlerinin engelleneceği yönünde uyarıldıklarını belirtti.

Ottaway, “Çin hükümeti, işimizi yapmamızı engelleyerek agresif bir tavır sergilemektedir. Biz Çin’in düşmanı değiliz, ortağı ve dostuyuz” ifadesini kullandı. Richard Ottaway, Hong Kong’a seyahatlerinin engellenmesiyle ilgili Avam Kamarası’nı acil toplantıya çağıracağını kaydetti.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Komisyon’un hükümetten bağımsız olduğunu ancak Çin’in milletvekillerinin girişine izin vermemesinin “talihsiz bir olay” olduğunu bildirdi.

Dış İlişkiler Komisyonu, eylül ayından bu yana, İngiltere ile eski kolonisi arasındaki kültür, ticaret ve eğitim gibi alanlardaki ilişkilerin yanı sıra burada yaşanan protestoları inceliyor. Çin, Komisyon’un eylül ayında inceleme başlatmasını kınamıştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu