SağlıkYaşam

‘Çocuklara hayır diyorsanız geri dönmeyin’

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kurtman Ersanlı, ailelerin çocuklarına karşı tutarlı olması gerektiğinin belirterek, çocuğa karşı kullanılan “hayır” kelimesinin “hayır” olarak kalması gerektiğini vurguladı.

Ersanlı, ailelerin çocuk yetiştirirken yaptıkları en büyük hatalardan birinin, çocuklarının direnci karşısında alınan karardan vazgeçmek olduğunu söyledi. Tutarlı davranmanın ailelerin en büyük anahtarı olması gerektiğine işaret eden Ersanlı, “Çocuğa karşı bir kere ‘hayır’ kelimesi ağzınızdan çıktığında tutarlı olunmalıdır. Çocuklarınızla dakikalarca niçin ‘hayır’ dediğinizi konuşmayın. Net olun, bir cümleyle neden ‘hayır’ olduğunu açıklayın ve her seferinde sorduğunda da yeni açıklamalar eklemeyin. Çocuğunuz bunu maniple etmeye çalışsa da, ağlasa da kendini yerlere atsa da ‘hayır’ kelimesi ‘hayır’ olarak kalmalıdır” diye konuştu.

Ersanlı, çocuğun da o zaman ağlamanın ve kendini yerlere atmanın işe yaramadığını göreceğini anlatarak, tutarlılığın bozulması durumunda çocukların bunu fırsat olarak gördüğünü kaydetti.

“EBEVEYNLER ÇOCUKLARIN OYUN ARKADAŞLARI DEĞİLDİR”

Çocukların anne ve babasında gördüğü zayıf tarafları sürekli kullandığını vurgulayan Ersanlı, sağlıklı çocuklar yetiştiren ailelerde kesin sınır ve kuralların olması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Ersanlı, herkesin rolü ve sorumluluklarının belli olduğunu belirterek, ” Ebeveynler ebeveyndir. Çocukların oyun arkadaşları değildir. Çocuklar anne babalar için çok önemli olsa da çocuk merkezli ya da çocuğun yönettiği bir aile olamaz. Anne, babalar çocuklara iyi birer rol modeli olmalı, kurallarında, davranışlarında ve sözlerinde tutarlı olmalıdırlar” diye konuştu.

En sık karşılaşılan sorunun anne ve babanın, “zaten çalışıyorum çocuğumu çok az görüyorum, bu nedenle istediğini yapıyorum” demesi olduğuna dikkati çeken Ersanlı, şunları kaydetti:

“Bazı ebeveynler çocuklarının ısrarlı hallerine, bağırıp çağırmalarına kızıp çocuklarına vurabiliyorlar. Bu da çok büyük çatışmalar yaratır ve sağlıklı bir iletişim değildir. Kurallar ve sınırlar ne kadar net olursa ve anne baba da kendi aralarında tutarlı olurlarsa çocuklar da bu netliği yıkmaya çalışmaktan vazgeçerler, bir süre sonra anne babalar bağırmak ya da vurmak zorunda kalmazlar.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu