DünyaKıbrısManşet

Çok önemli toplantı yapıldı

Mısır, Güney Kırbıs ve Yunanistan liderleri Doğu Akdeniz’deki doğalgaz çalışmalarını konuşmak üzere Mısır’ın başkenti Kahire’de bir araya geldi.

İlk kez üç ülke doğalgaz gündemiyle bir araya geldi. Toplantıya Mısır’ı temsilen Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah El-Sisi katıldı. El-Sisi Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ve Güney Kıbrıs Devlet Başkanı Nicos Anastatiadis’le görüştü. Görüşmelerin ana gündem maddesinin teröre karşı koymak ve ekonomik ilişkileri geliştirmek olduğu bildirildi. Geçen yıl temmuz ayında Mısır’da gerçekleştirilen darbe sonucu koltuğundan indirilen Mursi’nin yerine gelen Sisi hükümetini ilk tanıyan Avrupa ülkeleri arasında Yunanistan da bulunuyordu.

TÜRKİYE’Yİ YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR

Toplantılarda gündeme Mısır, Güney Kıbrıs ve Yunanistan’ı ilgilendiren Kıbrıs Adası’nın açıklarında doğalgaz arama çalışmaları da konuşuldu. Tabii ki bu çalışmalar Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor. Türkiye Güney Kıbrıs’ın uluslararası şirketlerle anlaşarak adanın kaynaklarını tek başına kullanmak istemesine karşı çıkıyor. Güney Kıbrıs yönetimi bu yüzden Türkiye ile yürüttükleri barış görüşmelerini askıya aldıklarını duyurmuştu. Türkiye ise Güney Kıbrıs’ta yürütülen çalışmaları askeri deniz araçlarıyla yakından izliyor.

TÜRKİYE GÜVENLİĞİ TEHDİT EDİYOR

Kahire’de açıklamalarda bulunan Güney Kıbrıs Rum Kesimi Devlet Başkanı Nicos Anastasiadis Türkiye’nin barış görüşmeleriyle ilgili olarak ‘provakatif eylemlerde’ bulunduğunu söyledi. Anastasiadis, “Türkiye’nin tutumu sadece barış görüşmelerini etkilemiyor. Aynı zamanda Doğu Akdeniz’in güvenliğini de tehdit ediyor” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu