DünyaManşet

Da Vinci Şifresi doğru mu

Yaygın Hıristiyan inanışının aksine, eski bir Süryanice metne dayanan ‘Kayıp İncil’ adlı yeni bir kitap ‘Mecdelli Meryem’in Hz. İsa’nın eşi olduğunu ve çiftin iki çocuğunun olduğunu iddia ediyor.

Kitabı kaleme alan film yapımcısı Simcha Jacobovici ve din araştırmaları uzmanı Barrie Wilson, yeni kitaplarını Londra’da British Museum’un arşivinde bulunan yaklaşık bin 500 yıllık bir metne dayandırıyor. Jacobovici ve Wilson’a göre, metinde Hz. İsa ve Mecdeli Meryem’in hikâyesi, Yusuf ve Asenat üzerinden anlatılıyor. Metine göre, Yusuf ve Asenat’ın evliliğinden Melisa adlı bir kız çocuğu ve Efraim adlı bir erkek çocuğu dünyaya geliyor.

İngiliz Daily Mail’e konuşan Jacobovici, metin üzerindeki araştırmalarının altı yıl sürdüğünü anlattı. Yusuf için ‘Tanrının oğlu’ gibi ifadeler yer aldığını anlatan Jacobovici’ye göre, inceledikleri metin aslında ‘Kayıp İncil’in Süryaniceye çevrilmiş bir kopyası. Hayvan derisine yazılmış metin, 1847 yılında British Museum tarafından satın alındı. Metni satan tüccar, belgeyi Mısır’daki tarihi St. Macarius Manastırı’ndan elde ettiğini anlattı. Daha önce de din adamları tarafından incelenen metinin şüpheli olduğuna kanaat getirilmişti. Hz. İsa’nın Meryem’le evlendiği ve soyunu sürdürdüğü ilk kez iddia edilmiyor. Bazı araştırmacılara göre, Roma Kralı Konstantin, o dönem pagan inançlara sahip toplulukları Hıristiyanlığa ikna etmek için, Hz. İsa’yı tanrısallaştırmış ve bunu çelen metinleri de yok etmişti. ABD’li yazar Dan Brown’un kaleme aldığı ve Türkiye’de de çok satılan Da Vinci’nin şifresi de bu iddiayı gündeme getirmiş ve tartışma yaratmıştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu