Gündem

Demirtaş’tan Davutoğlu’na yanıt

Polonya’daki temaslarını tamamlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, dönüş yolunda açıklamalarda bulundu. Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın “Güvenlik paketini sokakta engelleriz” sözlerini eleştirerek “Akacak her kandan Demirtaş sorumludur” dedi.

HDP’DEN “DEMİRTAŞ’I YEDİRMEYİZ” AÇIKLAMASI

Bu açıklamaların üzerine HDP Merkez Yürütme Kurulu’ndan da yazılı bir açıklama yapıldı. HDP heyeti Davuoğlu’na “Demirtaş üzerinden bir linç kampanyası yürütülüyor. Demirtaş’ı yedirmeyiz” cevabını verdi.

Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen 11. Kürt Konferansı’na katılmak üzere Brüksel’de bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, konferans öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“KAYGILARIMIZDA HAKLI OLDUĞUMUZ ORTAYA ÇIKTI”

“Davutoğlu’nun ‘Bundan sonra dökülecek her kandan Demirtaş sorumludur.” sözlerinin hatırlatılması üzerine Demirtaş, “Sayın Başbakan’ın yapılan açıklamaları dikkatlice dinlemesi ve anlaması lazım. Yaptığım değerlendirmede asla ne şiddet çağrısı vardır ne de buna teşvik vardır. Tam tersine hükümetin çıkardığı veya çıkaracağı güvenlik paketinin ciddi şekilde kan dökülmesine yol açacağı uyarısını yapıyorum ve bu konuda, bu paketin geçmemesi için bütün demokratik hakkımızı, muhalefet hakkımızı kullanacağımı belirtiyorum. Ama Başbakanını verdiği cevapta kaygılarımızın haklı olduğu ortaya çıkıyor.

“DÖKÜLECEK KANDAN BAŞBAKAN’IN KENDİSİ SORUMLUDUR”

Çünkü kendisi ilk etapta hemen kan döküleceğini ifade ediyor. Kim dökecek bu kanı. Kusura bakmasın ama kendisi güvenlik güçlerine bu kadar yetkiyi verirse, öldürme yetkisi verirse kanı bizatihi kendisi dökmüş olacak, sorumlusu da kendisi olacak. Topu başka yere atmaya, meseleyi çarpıtmaya gerek yok. Biz evrensel bir hak, anayasal bir hak olan gösteri, yürüyüş, miting hakkını kullanma konusunda irade beyan ettik diye bizi şiddet yanlısı göstermeye hiç kimsenin hakkı yok. HDP’nin bu konudaki tutumu, çağrısı budur. Benim de yaptığım açıklama bundan ibarettir” diye yanıt verdi.

 

Davutoğlu Paralel Yapının PKK’yla görüştüğünü söyledi haberi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu