GündemKıbrıs

Denktaş İçin Anma Programı

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın ölümünün 3. yıldönümü dolayısıyla “Rauf Raif Denktaş’ın Yaşamından Kesitler” konulu fotoğraf sergisi ve panel düzenledi.

LAÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen’in yanı sıra akademisyenler, öğrenciler ve bölge halkının katıldığı anma programına, Kıbrıs Türk Kültür Derneği Genel Başkanı Emekli Büyükelçi Dr. Ahmet Zeki Bulunç, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Diplomat Osman Ertuğ, Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Ünal ve LAÜ Tarih Bölüm Başkanı Doç. Dr. İhsan Tayhani konuşmacı olarak katıldı.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, açılış konuşmasını yapan Tayhani, Rauf Raif Denktaş’ı saygı ve minnetle andığını belirterek, Denktaş’ın siyasete çok genç bir yaşta atıldığını ifade etti. Denktaş’ın son sözünün “Hristofyas’a söyleyin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bağımsız bir devlettir” olduğunu hatırlatan Tayhani, Denktaş’ın ömrünün sonuna kadar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için çalıştığını belirtti.

Denktaş’ın genel niteliklerini “mücadeleci, dava adamı, insanları seven birisi, çevreci ve fedakar” olarak sıralayan Dr. Ahmet Zeki Bulunç da, “Denktaş sadece Anadolu’nun ve Kıbrıs’ın değil, 20. yüzyılın nitelik olarak milletlerin, halkların yetiştirdiği son liderdi” dedi.

“Denktaş çocuk ile çocuk,büyük ile büyüktü,herkesin derdini dinlerdi, büyüklük etmezdi” diyen Osman Ertuğ da, göreve başladığında Denktaş’ın Kıbrıs Türk Federe Devleti’nin başkanı olduğunu ve onunla çalışmanın iki üç üniversite bitirmiş olmak anlamına geldiğini belirtti. Denktaş’ın söyleyeceği bir şeyi nükte ile söylediğini ve akılda kalıcı olduğunu dile getiren Ertuğ, “Denktaş’a ‘ileride siz nasıl anılmak istersiniz’ diye sordum, ‘güzel bir seda bıraktı dersiniz’ cevabını aldım.Bu tevazu karşısında sevgi ve saygıyla anıyorum” dedi.

Denktaş’ın, Kıbrıs sorununun kısa vadede çözülmeyeceğini bildiğini, kısa süreli duraksamalardan vazgeçmediği için bu uzun mücadelede bir maraton koşucusu olduğunu dile getiren Prof. Dr. Hasan Ünal ise, “Denktaş davasına inanmış, dosyasına hakim bir liderdi” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu