GündemTürkiye

Devlet Bahçeli Tunceli’den geri dönüyor

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun salı günü partisinin grup toplantısında “Meydan okuyorum cesaretin varsa Tunceli’ye gidersin” sözlerine yanıt olarak bugün kenti ziyaret etti. Bahçeli’yi protesto etmek için Tunceli Valiliği’ne yürümek isteyen gruba polis cop ve biber gazıyla müdahale ederken, DBP’nin çağrısı üzerine esnaf kepenk kapattı, taksi ve minibüsler ise çalışmadı. Bahçeli valilik binası önünde yaptığı konuşmada “İşte Tunceli’deyim. Türk milletinin güzide evlatları ile bir aradayım” dedi. Konuşmasının ardından esnaf ve cemevi ziyaretini iptal eden Bahçeli, Elazığ’a dönüyor.

İşte Bahçeli’nin açıklamalarından satırbaşları:

“DENGESİNİ TÜMÜYLE KAYBETMİŞTİ”   

Bugün buraya kardeşlik hissiyatını pekiştirmeye geldik. Bugün buraya Tuncelili kardeşlerimle hasret gidermeye geldim. Aramıza örülen nifak duvarlarını yıkmak için Tunceli’deyim. İcazet altında Başbakanlık yapan Davutoğlu şahsıma meydan okumuştu. Cesaretimi sınamıştı. Başbakan öylesine çıldırmıştı ki ‘Buyurun gidin bu söylediklerinizi Tunceli’de de söyleyin cesaretiniz varsa’ diyerek dengesini tümüyle kaybetmişti. İşte Tunceli’deyim. Türk milletinin güzide evlatları ile bir aradayım. Devlet devletiyle milletiyle Tunceli’dedir. Biz Türkiye’nin her yerinde birlik ve beraberlik mesajı veriyoruz.

“BİZİMLE AŞIK ATAMAZ”

Sayın Davutoğlu bilmiyorsa, öğrenmediyse buradan hatırlatıyorum: MHP’de mangal gibi yürek, demir dağları eritecek kadar devasa bir cesaret vardır. Ne inşamızdan cayarız ne vatanımızdan vazgeçeriz. Efendilerinin koltuğuna sığınmış sığ zihniyetlerin bizimle aşık atması mümkün değildir.

Geçmişte yaşananları bugüne getirip özür lobisi kurmanın huzurumuza katkı sağlamayacağını da asla unutmuyoruz. Dünyanın neresinde olursa olsun halkının güvenini desteğini almış meşru bir devlet kendisine yönelen tehlikeleri bertaraf etmekle yükümlüdür. Hiçbir ahlaksız sürece müsamaha gösterilemez. Milleti bölmeye çalışanlara izin verilemez. 1937-38’de Tunceli’de baş gösterenler isyandır. Bu isyana karışanlar da devrin bölücü teröristleridir.

Teröristin dini, milliyeti, nesebi önemli olmayacaktır. Elinde silahla dağda gezen topraklarımızdan pay kapmak isteyen masum vatandaşlarımıza kasteden hiçbir bedbaht mazlum görülemeyecektir. Bunların özürler dilenerek, hürmet ve hayranlıkla yad ettiğimiz evladı Kerbela’dan addedilmesi hakarettir.

“BEN TUNCELİ’DE OLDUĞUMA GÖRE…”

Ben Tunceli’de olduğuma göre devlet devletinin her yerinde sapa sağlam durduğuna göre Başbakan ne yapacaktır. Bu şahsiyet bundan sonra nasıl Başbakanlık yapacaktır. Davutoğlu erdemli davranıp istifa ederek kalan haysiyetini kurtarabilecek midir? Devlet diz çökmez. Devletin el etek öpeceğini iler i süren Başbakan’a diyorum ki devlet el de etek de öpmez.

Diz çökseydi, el öpseydik Tunceli diye bir ilimiz de olmazdı. Büyük Türk milleti hepimizin iftiharıdır. Bu topraklar bu vatanın ayrılmayacak bir parçasıdır. Kardeşçe yaşamak varken el ele, gönül gönüle Allah’ın nimetlerinden sahiplenmek dururken içimizi karıştırmak isteyenlere niçin göz yumalım.

PİR SULTAN ABDAL HEPİMİZİN KUTUP YILDIZIDIR

Pir Sultan Abdal’a yarın mahşerde ne diyeceğiz. Yavrusunu kaybetmiş bir koyunun dahi feryadını ciğerinde duymuş Pir Sultan Abdal hepimizin kutup yıldızıdır. Hz. Hüseyin hepimizin içindeki yas ve acıdır. Hz. Ali bizimdir, insanlığa istikamet vermiş 12 imam her şeyimizdir. Allahımız, peygamberimiz, kıblemiz bir. Dinimiz, dilimiz, geleceğimiz bir ve aynıdır. Başbakan’ın korku istismarını yarıp muhabbet deryasından kana kana içmek için sizlerin konuğu olduk. Ne mutlu Türküm diyene.

Devlet Bahçeli, yaptığı konuşmanın ardından esnaf ve cemevi ziyaretlerini iptal ederek Ankara’ya dönme kararı aldı. Bahçeli Elazığ’a doğru yola çıktı.

NELER YAŞANDI.

Devlet Bahçeli, yanında milletvekilleriyle birlikte geceyi geçirdiği Elazığ’dan bu sabah 300 araçlık konvoyla Tunceli’ye gitmek üzere yola çıktı. Bahçeli’nin konvoyundaki araç sayısı 135 kilometrelik yol boyunca katılanlarla 500’ü aştı. Bahçeli’ye Elazığ’ın yanı sıra Malatya, Bingöl, Kahramanmaraş’ın da aralarında bulunduğu il ve ilçelerden partililer de eşlik etti.

Yaklaşık 1.5 saatlik yolculuğun ardından Tunceli’ye gelen Devlet Bahçeli, önce Vali Osman Kaymak’ı makamında ziyaret etti. Bahçeli’nin valiliğe girişi sırasında partililer, ’Devletin başına devlet gelecek’ sloganları attı.

KEPENKLER KAPALI

Devlet Bahçeli’nin ziyareti nedeniyle dün akşam DBP İl Başkanı Ergin Doğru’nun yaptığı çağrı üzerine bugün Tunceli’de fırın ve eczaneler dışında esnaf işyerlerini açmadı. Kentteki taksi ve şehir içi taşımacılık yapan minibüsler de çalışmadı.

 

SIKI GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Tunceli ziyareti nedeniyle kentte üst düzey güvenlik önlemleri alındı. Tunceli girişinde tüm araçlar durdurulup aranırken, Bahçeli’nin yol güzergahında asker ve polisler zırhlı araçlarla devriye görevi yaptı. Kent merkezinde ise önemli noktalara zırhlı araçlarla aralarında özel harekatçıların da bulunduğu polisler konuşlandırıldı.

 

Bahçeli’nin ilk ziyaret edeceği Tunceli Valiliği çevresinde ise çok sayıda çevik kuvvet ekipleri görevlendirildi. Dalgıç polisler ise Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun gelişinde olduğu gibi kentin girişindeki köprü altında Munzur Çayı’nda ve çevresinde dedektörle patlayıcıyı araması yaptı.

Bahçeli’nin ziyareti nedeniyle çevre il ve ilçelerden TOMA ve polis takviyesi yapılırken, kentte 2 bin polisin görev aldığı belirtildi. Kentte iki polis helikopteri havadan sürekli uçuş yaptı.

PROTESTOCU GRUBA MÜDAHALE
Tunceli’de birkaç gündür basın toplantıları yaparak, Devlet Bahçeli’nin ziyaretine engel olacaklarını söyleyen DBP başta olmak üzere bazı parti ve sivil toplum örgütlerine mensup 800 kişilik grup, Tunceli Valiliği’ne 1 kilometre uzaklıktaki Atatürk Mahallesi’nde toplandı. Bahçeli’yi protesto için Tunceli Valiliği’ne yürümek isteyen gruba polis izin vermedi. Protestocuların yürümekte ısrar etmesi üzerine polis, cop ve biber gazı ile müdahale ederek grubu dağıttı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu