GündemTürkiye

Doğalgaz faturasını düşürmenin yolları

Kış ayı geldi çattı… Vatandaşın cebini en çok düşündüren şeylerden biri doğalgaz faturası. Peki ya doğalgaz faturanızı nasıl düşürebilirsiniz? İşte bazı pratik yöntemler

Çatınızı uygun bir yalıtım malzemesi ile yalıtın.
Duvarlarınıza mantolama yaptırın.
Pencerelerinizde çift cam ya da çift pencere kullanın. Pencerelerin ve dışa açılan kapıların kenarlarını uygun bir plastik sünger malzeme ya da kağıt bantlarla kapatın.
Isı verimliliği yüksek radyatör seçin.
Radyatörlerinizin önüne ve üstüne eşya, mobilya, mermer koymayın, üstlerini kapatmayın. Perdelerin de radyatörlerin önünü ve üstünü kapatmamasına dikkat edin.
Periyodik olarak radyatör temizliği ve kombi bakımını yaptırın.
Sadece evde olunan vakitlerde kombiyi yakmak ya da sıcaklık ayarını yapmak için kombiyi açıp kapatma yanlışlığına düşmeyin. Kış başladığında, kombinizi çalıştırma ihtiyacı hissettiğiniz tarihten itibaren mevsim sonuna kadar düşük sıcaklıkta sürekli açık kalması öneriliyor. – Normalde oturma odaları için 22 santigrat derece, yatak odaları için 20 santigrat derece sıcaklık öneriliyor. Ancak oda sıcaklığının 1 santigrat derece düşürülmesi halinde toplam yakıt tüketimi yüzde 7 düşüyor.

1500 LİRADAN 750 LİRAYA DÜŞEBİLİR
Öte yandan doğalgaz faturasını düşürmek için binaların ısı yalıtımı da önemli XPS Isı Yalıtımcıları Derneği Başkanı Emrullah Eruslu, ısı yalıtımı yaptıracak vatandaşları levha kalınlığı konusunda bilgilendiriyor. ‘Yalıtım tasarruftur’ kampanyası başlattıklarını açıklayan Dernek Başkanı Eruslu, Türkiye genelinde 16 milyon yalıtımsız bina olması nedeniyle her yıl 10 milyar dolarlık ithal enerjinin boşa gittiğine dikkat çekti. Isınma ve soğutma faturasını düşürmek isteyenler dikkat! İstanbul’da ısı yalıtımında 5 cm yerine 10 cm kalınlığında levha kullanarak, yıllık doğalgaz faturasını 1500 liradan 750 liraya düşürebilecek. (Aysel ALP/hurriyet.com.tr)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu