DünyaGündem

Doğum gününde palyaço bile rüşvetmiş

İSPANYA’da Sağlık Bakanı Ana Mato’yu istifa etmek zorunda bırakan rüşvet skandalının ardından lüks otomobillerin ve palyaçolu partilerin olduğu rüşvet skandalı çıktı.

Mato’nun eski kocası Jesus Sepulveda, Madrid’in Pozuelo de Alarcon banliyösünde belediye başkanlığı yaptığı dönemde işadamlarından rüşvet almakla suçlanıyordu. Ulusal Mahkeme Yargıcı Pablo Ruz, ‘Gürtel’  olayı olarak bilinen davada Bakan Mato’nun o dönem eşi olan Sepulveda’nın bazı işadamlarına inşaat izni ve ihale vermesi karşılığında çeşitli pahalı hediyeler aldığına karar verdi. Bunlar arasında ünlü markaların ürünleri olduğu gibi ailece çıkılan tatillerdeki otel masrafları ve uçak biletleri de bulunuyor.
İspanyol basını, Sepulveda ve Mato’nun çocuklarının doğum günlerinde çağrılan palyaçoların ve atılan konfetilerin masraflarının bile ihale alan iş adamları tarafından rüşvet olarak karşılandığını yazdı. Sepulveda, 1999-2005 yıllarında, içinde Jaguar ve Range Rover marka lüks otomobillerin de olduğu yaklaşık 700 bin Euro tutarında rüşvet alırken, mahkeme hakimi Pablo Ruz, bundan aile üyelerinin de faydalandığına kanaat getirdi. Mato için cezai yaptırım olmasa da mahkeme, eski bakanın tatil masraflarından 50 bin Euroluk miktarı geri ödemesine karar verebilir. Eski SağlıkBakanı Ana Mato da konuyla ilgili açıklamasında kendisiyle ilgili bir ‘suç’ iddiası olmadığını ifade etti.

Socrates’in isyanı: Aşağılandım

Yolsuzluk suçlamalarıyla ilgili olarak bir bankadan gelen ihbar üzerine hafta başında tutuklanarak cezaevine gönderilen Portekiz’in eski başbakanı Jose Socrates, iddiaları reddeden yazılı bir açıklama yaptı. Socrates, avukatları tarafından basına dağıtılan mektubunda “Bana karşı yapılan suçlamalar saçma, haksız ve temelsiz. Tutuklu olmam sebepsiz bir aşağılama. Bana karşı olan bu yalanları çürütmek için hukuk devletinin tüm silahlarıyla kendimi savunacağım” ifadelerini kullandı. Socrates’in avukatları, müvekkillerinin serbest kalması için gelecek hafta temyiz başvurusunda bulunacaklarını açıkladı. Socrates 20 milyon Euroluk serveti ve Paris’teki Eyfel Kulesi manzaralı lüks eviyle dikkat çekmişti. Portekiz’de 1974’te sona eren askeri diktatörlük döneminden beri ilk kez bu kadar yüksek pozisyondan bir siyasi tutuklu bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu