DünyaTürkiye

El Kaide Hatay’a dayandı

Dünyanın ilgisi IŞİD kuşatması altındaki Suriye’nin Kürt yerleşimi Kobani’ye odaklanmışken, Kaide’nin Suriye kolu El Nusra, Hatay’ın Cilvegözü sınır kapısının karşısındaki İslami Cephe kontrolündeki Bab el-Hava sınır kapısına yaklaştı.

PYD, IŞİD, İslami Cephe, ÖSO bağlantılı gruplar ve Şam yönetimi Türkiye sınırında farklı noktaları elinde tutarken Nusra, sınırda herhangi bir kapıda kontrolü ele geçirememişti.

GÖZLER, Irak ve Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) saldırısı altındaki Suriye’nin Kürt yerleşimi Kobani’deyken, El Kaide’nin Suriye kolu El Nusra Cephesi de Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü sınır kapısının karşısında bulunan Bab el-Hava sınır kapısına dayandı. İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), El Nusra Cephesi’nin Özgür Suriye Ordusu ile birlikte hareket eden Suriye Devrimciler Cephesi’nin (SDC) kontrolündeki İdlib’teki Cebel Zaviye bölgesinin büyük kısmını kontrol altına aldığını açıkladı. Bu bölge Hatay’a sadece 30 km mesafede bulunuyor. PYD, IŞİD, İslami Cephe, ÖSO bağlantılı gruplar ve Şam yönetimi Türkiye sınırında farklı noktaları elinde tutarken Nusra Cephesi, şimdiye kadar herhangi bir sınır kapısının kontrolünü ele geçiremedi. Cebel Zaviye’yi kontrol eden El Nusra Cephesi, Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı’nın karşısındaki Bab el-Hava sınır kapısına baskıyı da arttırdı. İdlib ve Halep’teki muhaliflere ikmal yapılması için kritik önemdeki kapı şu anda El Nusra Cephesi’yle birlikte hareket eden İslami Cephe tarafından kontrol ediliyor. İslami Cephe, diğer Esad karşıtı gruplarla iyi bir ilişkiye sahipken, El Nusra Cephesi’nin ABD’nin desteklediği gruplara silah gitmesini önleyebileceği belirtiliyor.

ABD vurabilir

Washington Post gazetesi, ABD yönetiminin El Nusra’yı vurmayı tartıştıtığını ileri sürdü. Haberde üst düzey bir ABD’li yetkilinin “Geçişin (Bab el-Hava) açık kalmasını istiyoruz”sözlerine yer verildi. Son on gündür İdlib ve Hama’da El Nusra’yla çatışan SDC, ABD yapımı TOW tanksavar füzeleri alan gruplardan biriydi. Bu silahların sağlandığı bir diğer grup olan Hareket Hazm’ın da El Nusra’ya ‘tek kurşun atmadan teslim olduğu’ iddia ediliyor. ABD’nin IŞİD’e karşı oluşturmayı planladığı ‘ılımlı’ güçte, Hareket Hazm’ın da yer alacağı iddia ediliyordu.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu