Ekonomi

En düşük emekli maaşı 2024’te ne olacak? (Prof. Dr. Cem Kılıç’tan açıklama) – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Yeni yılda en düşük emekli aylığının ne olacağı merak ediliyor.

Yılın ikinci yarısına ilişkin 5 aylık enflasyonun açıklanmasıyla SSK ve Bağ-Kur emeklileri şimdiden yüzde 33,65 zamma hak kazandı. Kesin zam oranı aralık ayı enflasyonunun açıklanmasıyla belli olacak.

TOBB ETÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç, NTV yayınında yeni yılda en düşük emekli maaşına ilişkin açıklama yaptı. 

Kılıç şunları söyledi: “Kök aylık 5 bin 350 lira ama taban aylık 7 bin 500 lira olarak uygulanıyor. Asgari ücrete eşitlenmesini zannetmiyorum. Ocak ayında bir zam yapılacak. Yüzde 50 desek 7 bin 500 lira altındakiler için ne olacak. 7 bin 500 altını koruma için taban aylık uygulamasının gözden geçirileceğini 10 yada 11 bin liraya çıkarılacağını düşünüyorum. Bunun asgari ücretle eşitleneceğini düşünmüyorum.”

En düşük emekli maaşı nisan ayında 5 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya çıkarılmıştı.

“ASGARİ ÜCRETE TEK ZAM OLURSA ORAN YÜKSEK OLUR”

Prof. Dr. Kılıç, yeni yılda geçerli olacak asgari ücrete ilişkin de değerlendirme yaptı.

Kılıç şunları söyledi: “Enflasyonun yaratmış olduğu etkiyle talepler arasında farklılıklar var. Türk-İş, bu yıl toplantılara 4 işçiyle katılacak. Tek seferlik zam olacak. Son iki yıla kadar hep tek seferde belirleniyordu, fiyat artışları bu kadar değildi. Talep enflasyonunun ortadan kaldırabilmek amacıyla tek seferde yapılmasının daha uygun olduğu söyleniyordu. Tek sefer olursa artışın daha yüksek olacağını söyleyebiliriz. Nisan, mayıs ayında fiyatlarda dalgalanma da bekleniyor. Şu an için tek bir asgari ücret zammı tespiti yönünde.”

Kaynak

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu