Türkiye

Erdoğan, Adaletiniz Bu Mu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye Adalet Akademisi’nde önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep TayyipErdoğan Adalet Akademisi’nde akademisyen ve öğrencilere yaptığı konuşmada adalet kavramının öneminden bahsederken dünyadaki adaletsiz anlayışa sert çıktı. BM’deki veto hakkı olan ülkelere seslenip‘Adaletin bu mu dünya?’ dedi

“BM’NİN YAPISI ORTADADIR”

Adalet kavramı tarihi insanlıkla beraber başlayan her dönem üzerinden konuşulan bir kavramdır. Bugün dünya üzerinde geçerli olan idari sistemlerin hepsinde adalet vardır. BM’de 5 devlet istediği sözü söylüyor. Dünya 5’ten büyüktür. Bu adalet mi? Değil. Burada sadece Hıristiyan ve belli kıtalar var.

“SURİYE KONUSUNDA İKİ ÜLKE VAR İŞİ BAĞLIYOR”

Siz ikinci dünya savaşının şartlarında ısrar edemezsiniz. Şu BM’yi bir gözden geçirelim. 10 geçici üyeyi öyle laf olsun diye içeri alıyorsunuz. Öyleyse bunun değişmesi lazım.

“ADALETİN BU MU DÜNYA?”

Bir tane ülke var. Buna müsade etmez. Suriye’de 350 bin insan öldürüldü. 7 milyon insan evinden uzak. İki ülke bağlıyor işi. Çin ve Rusya. Defaatle konuşmamıza rağmen çözülemiyor. Hani insan hakları beyannamesi. Bizim ülkemizde 1.7 milyon sığınmacı var. Bizim burada adaleti aramımız hak değil mi? Avrupa’da ne kadar 130 bin.

Şimdi sormazlar mı adaletin bu mu dünya?

AFRİKA’DA CİĞERİM YANDI

Afrika’ya gittiğimde gördüğüm manzarada ciğerim parçalandı. Orada şimdi konut yapacağız. Havalimanını bizden bir firma cesurca davrandı yaptı. Mogadişu limanını bir Türk firması aldı.

Terörün olduğu bir yerde bunu yapabilmek adalete inanmış insanların işidir.

Adaletin tersi nedir? Zulüm. Adalet kavramı bizimi hayatımızın ortasındadır. Allah adaleti emreder.

MEVLANA’YA SORMUŞLAR ADALET NEDİR?

Mevlana’ya adalet nedir diye soruyorlar? Mevlana diyor ki:  Adalet ağaçları sulamak. Zulüm nedir dikene su vermek. Adalet bir nimeti yerine koymaktır. Su veren her kökü sulamak değil. Zulüm ise bir şeyi konmaması gereken yere koymaktır diyor.

Ülkemiz 17-25 Aralık’ta bir felaket yaşadı. Devlet içinde bir çete polis ve yargıyı ele geçirip ülkesine ihanet ettiler.

Başka bir takım güçlerin elinde olan savcılar bu işe kalkıştı. Kul iradesini Allah’tan başka kimseye teslim etmemelidir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu