KıbrısManşet

Eroğlu: “Masada harita var” demedim… ”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu müzakere masasında “Harita var” diye bir söyleminin olmadığını, buna karşın Rum tarafının masaya belli köy isimleriyle geldiğini söyledi.

Geçtiğimiz hafta Yenierenköy’de halka açık sohbet toplantısında müzakere masasında kendilerine sunulan köy isimlerinden bahsettiğini ifade eden Cumhurbaşkanı, bu köy isimlerine bakıldığı zaman aşağı yukarı bir haritanın ister istemez ortaya çıktığını belirtti.

Eroğlu bugün bir kabulü sırasında “müzakere masasında harita olup olmadığı yönünde iddialar bulunduğunun” hatırlatılması üzerine, Cenevre’de yapılan 3’lü zirvede Rumların masaya ısrarla bir harita getirmek istediklerini, Türk tarafının da toprak konusundaki kriterleri ortaya koyarak Genel Sekreter Ban Ki Moon’u da “harita konusunun en son masaya geleceği konusunda” ikna ettiğini söyledi.

Diğer başlıklarda uzlaşı sağlandıktan ve Garantörlerle olacak 5’li toplantı kararı alındıktan sonra toplantı öncesi harita ve rakamlar konusunun masaya geleceği hususunda anlaşma sağlandığını ve Hristofyas döneminde bunun bu şekilde devam ettiğini kaydeden Eroğlu, buna karşın Anastasiadis’in ısrarla müzakere masasına haritanın masaya gelmesini istediğini, kendisine Cenevre’de Genel Sekreterin de raporuna yazdığı kararın aktarıldığı zaman da, ortaya köy isimlerini sürdüğünü ifade etti.

Köy isimleri ile ilgili liste hakkında Kıbrıs Türk tarafının “Bunları yok sayarız” demesine rağmen, bu listenin masaya geldiğini vurgulayan Eroğlu, Karpazın tümü, Değirmenlik ve etrafı, Yeniboğaziçi ve etrafıyla Güzelyurt’un bu isimler arasında yer aldığını ve aşağı yukarı bunun bir tablo ortaya çıkardığını ifade etti.

Köy isimlerinin Rumların istediği bölgeleri ifade ettiğini ve Rum tarafının bu isimleri içeren resmi belgeleri masaya getirdiğini söyleyen Eroğlu, Kıbrıs Türk tarafının “Bunları yok sayarız” demesini BM belgelerine geçirmesine rağmen, bu isimlerin masaya konduğunu ve isimlerin Türk tarafında da bulunduğunu sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu