GündemKıbrıs

Eroğlu:”Atatürk kurtuluşun, egemenliğin kahramanı ve sembolü”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, esir edilmek, tüm kaynakları sömürülmek istenen milletler için kurtuluşun, egemenliğin kahramanı ve sembolü olduğunu belirtti.

Eroğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Kurtuluş Savaşı’nın eşsiz komutanı, Büyük Önder ve devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’ün 76’ncı ölüm yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu mesajında, Atatürk’ün Türk milleti ve insanlık için taşıdığı tarihi değer ve önemin büyüklüğüne işaret ederek, “Atatürk; esir edilmek, tüm kaynakları sömürülmek istenen milletler için kurtuluşun, egemenliğin kahramanı, sembolü olmuştur” dedi.

“BUGÜNÜN GÜÇLÜ TÜRKİYE’SİNİN ORTAYA ÇIKMASINDA BÜYÜK ROL O’NUN LİDERLİĞİ VE MÜCADELESİ”

Mustafa Kemal Atatürk’ün, Sevr Antlaşması ile parçalanarak, özgürlüğü, egemenliği elinden alınmak, diz çöktürülmek istenen Türk Milleti’ni ayağa kaldırdığını, yeni ve modern bir devlet sahibi yaptığını hatırlatan Eroğlu, “Halkın iradesini iktidara taşıyan, her alanda devrimler yaparak milletin önünü açan, ufkunu genişleten, bugünün güçlü Türkiye’sinin ortaya çıkmasında büyük rol oynayan O’nun liderliği ve mücadelesi olmuştur” ifadelerine yer verdi.

“FİKİRLERİ HÂLÂ GÜNCEL”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Büyük Önder Atatürk’ün ortaya koyduğu fikirlerin hâlâ güncel geçerliliğini koruduğunu ve kendileri için yol gösterici olduğunu belirterek, Atatürk’ün “ bağımsızlık benim karakterimdir” veciz sözleriyle hep akıllarda olması, onun verdiği mücadeleyi, yaptığı devrimleri okumayı, anlamayı, onlardan feyz almayı görev bilmek gerektiğini vurguladı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Kıbrıs Türk halkının varoluş ve özgürlük mücadelesinin ilham kaynağı, büyük asker ve devlet adamı Atatürk’ü ölümünün 76’ncı yılında rahmet ve şükranla anan Cumhurbaşkanı Eroğlu, Atatürk’ün gösterdiği yoldan asla dönmeyeceklerini de ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu