GündemTürkiye

Faizi düşük tutan ülkeler Türkiye’den hızlı büyüdü

Coğrafi olarak dört bir yanı ekonomik ve siyasi krizlerle çevrilen Türkiye, içeride de Merkez Bankası’nın yüksek faiz politikası ve bazı sabote edici hamleler nedeniyle büyümede frene bastı.

Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 1.7 ile yüzde 3 civarında olan beklentinin çok altında büyüdü. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre 9 aylık büyüme ise yüzde 2.8 oldu.

YÜKSEK FAİZ FRENİ

Merkez Bankası’nın özel sektörün finansman maliyetlerini yükselten politikası, Türkiye’nin büyümesini de aşağı çeken ana dinamiklerin başında yer aldı. Büyümeyi ilk çeyrekte 0.3, ikinci çeyrekte 0.9 puan aşağı çeken özel sektör yatırımları, üçüncü çeyrekte yüzde ‘0’ büyüdü. Özel sektör yatırımlarının büyümeye katkısı da ‘0’ puan oldu. Yatırım yapmayan özel sektörün stokları kullanması da büyümeyi 1.9 puan aşağı çekti.

FAİZİ DÜŞÜK TUTAN HIZLI BÜYÜDÜ

Türkiye üçüncü çeyrekte dünyanın en fazla büyüyen ilk 15 ülkesi arasına giremedi. Politika faizi yüzde 0.05 olan Çek Cumhuriyeti yüzde 2.7, faizi yüzde 0.5 olan İngiltere yüzde 3 büyüdü.

Erdem Başçı’nın faiz açıklaması İZLE

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu