Dünya

Fransa’da Asker Bıçaklandı

Fransa uyardı, Türkiye aynı gün sınır dışı etti. Ama Moussa Colibaly, elini kolunu sallaya sallaya Fransız askeri bıçakladı.

Dün Fransa’nın Nice kentindeki Massena Meydanı’nda bulunan Musevi Kültür Merkezini koruyan 3 asker bıçaklı saldırıya uğradı.

Saldırganın, Yahudi marketi saldırganı Amedy Coulibaly ile aynı soyadını taşıyan Moussa Coulibaly olduğu ve Türkiye tarafından sınır dışı edildiği ortaya çıktı.

ASKERLER YARALANDI

Askerlerden birinin kolundan, diğer askerlerden birinin ise yüzünden ağır yaralandığı bildirildi.

İLK BİLGİLER AMEDY İLE “YAKINLIĞI YOK” YÖNÜNDE

Olay yerinden kaçan tramvayda yakalanan Moussa Colibaly adlı saldırganın gözaltına alındığı ve 9 Ocak’ta Paris’te Musevi marketine saldırı düzenleyen Amedy Colibaly ile bir yakınlığı olmadığı belirtildi.

Paris Savcılığının anti-terör bölümü saldırının ardından konuyla ilgili soruşturma başlattı.

ATATÜRK HAVALİMANI’NDA GÖZALTINA ALINDI

Nice’de Musevilere ait bir kültür merkezini koruyan askerlere bıçaklı saldırı düzenleyen Coulibaly’nin 29 Ocak’ta Fransa’dan uçakla İstanbul’a geldiği, Atatürk Havalimanı’nda pasaport kontrolü sırasında polisler tarafından gözaltına alındığı öğrenildi.

TÜRKİYE SINIR DIŞI ETTİ, FRANSA TAKİP ETMEDİ

İstanbul emniyetinde, hakkında ”Türkiye’den yasa dışı yollarla Suriye’ye geçeceği” yönünde istihbarat bulunan Coulibaly’nin aynı gün sınır dışı edilerek Fransa’ya geri gönderildiği belirtildi. Fakat Türkiye’yi uyaran Fransız istihbaratı, sınır dışı edilmesine rağmen Coulibaly’i takip etmedi.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu