Eğitim

GAÜ ve MEU Akademik İşbirliği

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) yükseköğretim’de 30’uncu yılını kutladığı 2014-2015 Akademik yılında uluslararasılaşma vizyonu çerçevesinde Ürdün’nün önde gelen uluslararası üniversitelerinden olan Middle East Üniversitesi ile işbirliği anlaşması imzaladı.

 

GAÜ ile Middle East Üniversitesi arasında imzalanan akademik işbirliği anlaşması ile GAÜ’nün akademik işbirliğini sürdürdüğü ve bilimsel bilgi paylaşımında bulunduğu üniversite sayısı GAÜ uluslararası  küresel jenerik kampüsleri ve eğitim merkezleri İngiltere, Hong Kong, ABD ve Türkiye dışında 200’e yaklaştı.

 

GAÜ’de  gerçekleşen imza törenine GAÜ adına CEO ve Yöneticiler Kurulu Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Asım Vehbi katılırken, Orta Doğu Üniversitesi  adına ise törene Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Dr. Sanaa Shiqwarah, Dış İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Dr. Ra’ed Qaqish ve Uluslararası İlişkiler Ofisi ve Medya Eğitimi ve Geliştirme Merkezi Müdürü Sara Nasereddin katıldı.

 

GAÜ CEO’su ve Yöneticiler Kurulu Başkan yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Asım Vehbi konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Middle East Üniversitesi  ile bir işbirliği anlaşması imzaladıklarını belirterek, anlaşmanın özelde GAÜ ailesine, genelde KKTC’ye hayırlı uğurlu olmasını diledi. İşbirliklerini dışarıya açılan kapılar olarak nitelendiren Vehbi, GAÜ olarak uluslararasılaşma vizyonu çerçevesinde en fazla dışa açılım yapan üniversite olmaktan gurur duyduklarını ifade etti. Vehbi, GAÜ’nün  İngiltere, ABD, Hong Kong ve İstanbul’da da kendi kampüslerinin olduğunu belirterek,  bunların dışında da 200’e yakın üniversite ile de akademik işbirliği anlaşması içerisinde olduklarını belirtti. Ürdün’de bulunan Middle East Üniversitesi ile gerçekleştirilen işbirliği anlaşması çerçevesinde, birkaç öğrenci ile sınırlı olmayacak şekilde bir çok öğrencinin faydalanacağı bir sistem yarattıklarını vurgulayan Vehbi, Ürdün’den Kıbrıs’a;  Kıbrıs’tan da Ürdün’e öğrenci değişimi yapılacağını vurguladı. Ayrıca Vehbi, gerçekleştirilen protokol anlaşması ile birlikte GAÜ öğrencilerinin, hangi bölümde okuyor olursa olsun, dönemlik yada 1 yıllık olarak Middle East Üniversitesi’nde eğitim alma fırsatı yakalayabileceklerini vurguladı.

 

İmzalanan anlaşma ile GAÜ ve Middle East Üniversitesi ortak bilimsel çalışmalara imza atması hedeflenirken anlaşma ile bilim insanları ve öğrenciler akademik değişim programı ve şartları kapsamında dönemsel eğitimlerine diğer üniversite kampülerinde devam edebilecek.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu