EğitimKıbrıs

GAÜ’de “Kitap ve Çocuk” Konulu Seminer Gerçekleştirildi

KİTAP VE ÇOCUK KONULU AİLE EĞİTİM SEMİNERİ GAÜ’DE GERÇEKLEŞTİ

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) 30’uncu yılını kutladığı 2014-2015 Akademik yılında okullar grubu bünyesinde eğitim veren Amerikan Koleji ve Future Amerikan Koleji  işbirliğinde “Kitap ve Çocuk” konulu seminer gerçekleştirdi.

GAÜ Kıbrıs Yerleşkesi Girne Kampüsü Millenium Senato Kongre salonunda gerçekleşen seminere Amerikan Koleji ve Future Amerikan Koleji  ilkokul ve anaokulu öğretmenleri ile öğrenci velileri katıldı.  GAÜ Okul Öncesi Öğretmenliği bölümü öğretim görevlisi Aytaç Dilek’in sunumu ile gerçekleşen seminerde Çocukluk döneminde kitapların çocuklar için önemi vurgulanırken ,gelişimlerindeki  ve hayal dünyaların şekillenmesindeki rolünün önemi üzerinde duruldu. Geçmişte anne ve babaların okudukları çocuk kitaplarının günümüzdeki kitaplarla olan gelişimleri ve yaklaşımları tartışıldı. Kitap alınırken mutlaka çocuklar ile birlikte seçim yapılması ve onların isteklerinin dikkate alınması gerektiğini, çocukların seçerek aldığı bir kitabı daha ilgiyle okuyacağı vurgulandı.

Konuşmasının devamında Dilek, “Siz kitap okuyormusunuz? Siz okuyarsanız çocuğunuz da okumayı sever. Çocuğunuzun televizyon izlemesine ve mobil cihazlar ile oyun oynamasına sınırlama getirmeniz gerekir’’ dedi.

Konuyla iligli GAÜ okullar  grubundan yapılan açıklamada, aile eğitim seminerleri kapsamında ikincisi gerçekleşen seminerin ilkinin “Çocukta  Fiziksel, Psikolojik ve Duygusal Gelişim’’ olduğu ve Uzman Psikolog Derya Çobanoğlu tarafından verildiği belirtildi. İki bölümden oluşan seminerin ilk bölümünde çocukların fiziksel gelişimiyle birlikte psikolojik ve duygusal gelişimini aktarıldığı, ikinci bölümde ise bu dönemlerde yaşanan problemlerin vurgulandığı ifade edildi.

Konuyla iligli açıklamada bulunan Amerikan İlkokulu müdürü Mine Ağdaç, aile eğitim seminerlerine yıl boyunca devam edeceklerini bildirerek,  ailelerin talepleri de göz önünde bulundurularak yıllık bir plan çıkardıklarını, bu doğrultuda eğitim seminerlerine yön vereceklerini aktardı. Bu yıl sadece ailelere değil okul içinde birçok alanda tüm personele yönelik eğitimler yapılacağını, önümüzdeki günlerde yine öğrenciler için de faydalı göreceğimiz birçok seminerin yapılacağını sözleirne ekledi.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu