Kıbrıs

Gülle: “Cengiz Topel ‘özel alan’ hastanesi olacak”

Sağık Bakanı Ahmet Gülle, Lefke’deki Cengiz Topel Hastanesi’nin kapanacağına yönelik tartışmalara değinerek, Hastane’nin kapanmayacağını ve özel bir alanda uzmanlaştırılarak hizmet vermeye devam edeceğini kaydetti.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Genç TV’de Atıf Müezzinler’in sunduğu ‘Sabah Sabah’ programına konuk olarak açıklamalarda bulundu.

“Cengiz Topel Hastanesi’ni kesinlikle kapatmayacağız” diyen Gülle, “buradaki hassas nokta bazı kişilerin Cengiz Topel’i eğer Güzelyurt’a hastane yapılırsa kapanacağı kaygısı taşımasıdır. Ta başından beridir net olarak bunu söyledik. Orada hem sağlık hizmetlerini güçlendirici anlamda sağlık hizmetleri devam edecek hem de orada ada çapında önemli bir yeri olacağı özel bir alanda uzmanlaşmış ve gelişmiş bir şekilde hizmet verecektir” ifadelerini kullandı.

Cengiz Topel’in Ada’nın her tarafından insanların geleceği bir ‘özel dal’ hastanesine dönüşeceğini kaydeden Gülle, konuyla ilgili olarak LAÜ ile birlikte hareket ettiklerini söyledi.

Cengiz Topel’in sağlık turizmi açısından da önemli katkıları olacağını söyleyen Gülle, LAÜ ile birlikte bir ‘sağlık turizmi çalıştayı’ düzenlemeyi hedeflediklerini belirtti.

Gülle, Cengiz Topel ile ilgili olarak “bırakın ilçeyi, ada çapında önemli bir özel dalda gelişmiş bir hastane olacağını umuyoruz” dedi.

İki bölgenin duygusal rekabetinden kaynaklı

Lefkeliler’in Cengiz Topel’in kapanacağına dair kaygılarının Güzelyurt ile Lefke arasındaki duygusal rekabetle de ilgili olduğunu ifade eden Gülle, “Kapanmayacağını anlatıyoruz ama ‘bizim inancımız yok, güvenimiz yok’ diyorlar. Biz, her zaman kazan kazan diyoruz ama bu tavır kaybet kaybet anlayışıdır. Bana göre Kıbrıs sorunu işte böyle duygular nedeniyle çözülmez. İkimiz de kazanacağız algısı yok ülkemizde. Bizim kesinlikle Cengiz Topel’i kapama gibi bir düşüncemiz yoktur” dedi.

Özel alan hastanesi olacak

Gülle, Cengiz Topel’in özel alan hastanesi olacağını kaydederek, bu yönde LAÜ’nün sağlık birimiyle birlikte hareket ettiklerini belirtti. Henüz herhangi bir özel alan belirlemediklerini ifade eden Gülle şöyle konuştu:

“Bir özel alanda örneğin fizik alanı, rehabilitasyon alanı ama henüz daha bunu kesinleştirmedik ama sonuçta adanın bütününe hitap edecek bir hastane olacak. Lefkoşalı da, Mağusalı da oraya gidecek.”

Hizmetler devam edecek

“Orada da hizmetler devam edecek” diyen Gülle, bir tek belki geceleyin birkaç branşın olacağı yer Güzelyurt olacak. Ama orası da hizmetlerine devam edecek” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu