KıbrısSon Haber

Güneyde gizli tatbikat!

Rum Milli Muhafız Ordusu’nun (RMMO), 3 gündür, Yunanistan ve İsrail’in de katılımıyla gizli bir tatbikat yaptığı bildirildi.

Politis gazetesi, edindiği bilgilere dayanarak, tatbikata RMMO’nun tüm araçları ile Yunan Ordusu’nun hava, kara ve deniz kuvvetlerinin katıldığını; dün de İsrail’e ait savaş uçaklarının tatbikata katıldığını yazdı.

Gazete, gerginlik yaratmamak adına tatbikatın gizli tutulduğunu; buna rağmen bazı bilgilerin sızdığını ve Rum Savunma Bakanlığı’nın bu konuda herhangi kesin bir yorum yapmadığını kaydetti.

Tatbikat kapsamında dün, Larnaka’da, Girit’ten komandoları getirten C-130 tipi Yunan hava kuvvetlerine ait uçaktan paraşütçülerin atlayış yaptığını belirten gazete, tatbikata Yunan Alayı’nın (ELDİK) da, tank kuvvetleriyle katıldığını yazdı.

Gazete, gizlilik gerekçesiyle seferilerin tatbikata çağırılmadığını, ancak bazılarının hazırda bulunmaları yönünde talimat verildiğini kaydetti.

Haberde, bu tatbikatın, yıllardır Kıbrıs sorunundaki çalışmalar nedeniyle yapılmayan çok yönlü “Nikiforos-Toksotis” tatbikatının benzeri olduğu belirtildi.

Gazete, savunmayla ilgili bilgisi olan bazı kişilerin, bu tatbikatın her yıl yapıldığını, ancak daha küçük çapta gerçekleştiğini söylediklerini yazdı.
Haberde, tatbikatın ilk sonuçlarının, oldukça iyi bir koordinasyona işaret ettiği ve hava savunma sistemlerinin, “düşman uçaklarını” bertaraf ettiğini gösterdiği kaydedildi.

Gazete ayrıca, tatbikatta RMMO helikopterlerinin de yer aldığını ve “düşman kuvvetlere” karşı mücadelede köprü hizmeti sağladığını belirtti.

Öte yandan Simerini gazetesi de, tatbikatın Rum Savunma Bakanlığı tarafından duyurulmadığını kaydederken, bunun, bakanlığın hassas savunma konularına dokunan eylemlerin duyurulmasından kaçınma politikasıyla ilgili olduğunu yazdı.

Gazete, tatbikatla ilgili ayrıntıların, tatbikatın tamamlanmasının ardından duyurulacağını kaydederken, tatbikatın gizli olmasına karşın, vatandaşlar tarafından bile fark edildiğini belirtti.

Haberde, tatbikata katılan Yunan Hava Kuvvetleri’ne ait uçakların, Baf’taki “Andreas Papandreu” Hava Üssü’ne indiğinin görüldüğü kaydedildi.

NATO TATBİKATI DA RUM BASININDA

Bu arada, bazı Rum gazeteleri, Türkiye, NATO, ABD, İngiltere ve Pakistan’ın Doğu Akdeniz’de tatbikat yaptığı bilgisini de aktardılar.

Fileleftheros ve Alithia gazeteleri, bugün başlayıp 12 Kasım’a kadar sürecek olan tatbikata, Türkiye’nin 9 savaş gemisi ve iki savaş uçağıyla katılacağını yazdılar ve tatbikatın detaylarını aktardılar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu