Güney Kıbrıs

Güzelyurt’ta Türk suyu akmaya başladı – Son Haber Kıbrıs – Son Dakika Kıbrıs- Türkiye ve Dünya Haberleri – OpenAI – ChatGPT Destekli Haberler

According to this information, write a new article in Turkish:

Türkiye’den deniz altı boru hattıyla kuzeye taşınan su, kuzeye Türkiye’den su sağlamaya yönelik ‘su master planı’nın son aşamasının tamamlanmasının ardından Çarşamba günü Güzelyurt bölgesinin sulama sisteminde akmaya başladı.

Perşembe günü Mesaoria ovasındaki sulama borularından da Türkiye’den su akmaya başlayacak.

Kuzeyin ‘başbakanı’ Ünal Üstel’in açıkladığı gibi, “su iletim projesinin ikinci etabı olan Güzelyurt ve Mesarya ovası sulama projesi kapsamında Türk mühendisler tarafından 5,7 kilometre uzunluğunda devasa bir tünel inşa edildi”.

Üstel ayrıca, adaya ziyaretleri muslukların açılmasına denk gelen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a da “sonsuz şükranlarını” ifade etti.

Türkiye’den Kıbrıs’a su taşıma projesinin ilk kez 1960’lı yıllarda önerildiğini, 1990’lı yıllardan günümüze kadar kuzeye su taşıma konusunda çeşitli girişimlerde bulunulduğunu anlattı.

“Zaman bu projeye karşı çıkanların değil, bizim gibi uygulanmasını savunanların haklı olduğunu kanıtladı. Bugünlerde sadece Başbakan olarak değil, aynı zamanda bir Kıbrıs Türkü olarak projenin içme suyu etabından sonra ikinci büyük etabı olan tarımsal sulama etabının ilk etaplarının tamamlandığını görmek beni çok heyecanlandırıyor ve mutlu ediyor. dedi.

Projeyi “yüzyılın projesi” olarak nitelendirdi.

Kaynak


Source link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu