GündemKıbrısManşetSon Haber

“Herkesin Sesiyim”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “Mağusa’dan yola çıktığını ancak ülkenin her yerine ve her bireyine hizmet etmeyi prensip edindiğini, eserlere ve hizmetlere bakanların bunları görebileceğini” söyledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, UBP Lefkoşa İlçe Örgütü Başkanlığı’nın düzenlediği etkinlikte konuştu.

Eroğlu’nun seçim bürosundan yapılan açıklamaya göre, “sizin bu istencinizi ve bu salonu doldurduğunuzu gördükten sonra bu iş birinci turda biter” diyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, hedefinin KKTC insanının tümünün sesi olmak ve tümüne hizmet etmek olduğunu belirtti.

Uzun yıllar başbakanlık ve hükümet görevi yapmış, şimdi de Cumhurbaşkanlığı görevini üstlenmiş  bir kişi olarak görevinin halka hizmet ve en güzeli sunmak olduğuna vurgu yapan Eroğlu, “Mağusa’dan yola çıktım ama ülkenin her yerine, her insanına hizmet vermeyi prensip edindim ve öyle de yaptım. Hedefimiz KKTC’nin her şehrine, her köyüne, her kasabasına ve her insanına hizmet etmektir. Dün de öyle idi bugün de öyledir. UBP ile birlikte yaptığımız hizmetlere, verdiğimiz eserlere bakanlar bunu görür.” dedi.

“SİZ KİMİN LİDER OLDUĞUNU ZATEN BİLİYORSUNUZ”

Rakiplerin, “Eroğlu aday olmamalıydı” dediğine dikkat çeken Derviş Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunu kim söylüyor? Benim cumhurbaşkanı olmamı istemeyenler. Değerli arkadaşlar, ben makam peşinde değilim. Bütün makamları halkım sayesinde gördüm. Ben KKTC insanını daha güzel günlere taşımak, müzakere masasında haklarımızı layıkıyla savunmaya devam etmek ve Kıbrıs konusunu bir sonuca bağlamak için aday oldum. Önümüzdeki dönem Kıbrıs sorunu açısından oldukça hassas geçecek bir dönemdir. Bu dönemde dik durmasını bilen, halkın haklarını iyi savunabilecek olan bir liderin seçilmesi lazım. Siz zaten bunun kim olabileceğini gayet iyi biliyorsunuz. Ben halkımın ne istediğini biliyorum. Herkesin hakkını savunuyorum ve ben herkesin sesiyim. Bu böyle bilinsin.”

“DAHA GÜZEL YARINLAR İÇİN ADAY OLDUM”

Kendisine yapılan eleştirilere cevap vermekten kaçındığını ifade eden Eroğlu sözlerine şu şekilde devam etti:

“Biri yıllar evvel milletvekilliğini bıraktı, neymiş Lefkoşa Türk Belediyesi’nde iyi görev yapmış. Kendisi daha sonra parti başkanlığı yaptı. Ne oldu? Kendi partisi tarihe karıştı. TKP’yi tarihe karıştıran adam bugün aday. Ben Müzakere masasında KKTC halkının hakkını koruyacak ve bugünden daha güzel günlere götürmek için aday oldum. İnsanımı yarı yolda bırakmak için değil. Saçımın beyaz olmasını eleştiriyorlar. KKTC devletine en zor koşullarda hizmet vermiş bir kişi olarak elbette bu saçlar boşuna beyazlaşmadı.”

“RUMLARIN NE İSTEDİĞİNİ İYİ BİLDİĞİM İÇİN ADAYIM”

Yıllardır, “İki kesimli, iki toplumlu, siyasi eşitliğe dayalı federal çözümden” bahsedildiğini ifade eden Eroğlu, bu noktada önemli olanın, bunların altını doldurmak olduğunu söyledi.

“Aday olan arkadaşlardan hangisi bunların altında neler olacağını söylüyor?” diye konuşan Eroğlu, Rumların bunu söylerken neyi kastettiğini iyi bildiğini belirtti.

Eroğlu konuşmasına şöyle devam etti:

“Rumlar bunları söyleyerek Türkiye’nin garantörlüğünün kalkacağı, askerinin gideceğini vurguluyorlar. İstekleri arasında KKTC vatandaşı olmuş göçmenlerin de geri döneceği var. Toprak konusundaki aşırı taleplerini biliyorsunuz. Ben bunları bildiğim için, UBP yetkili organlarında aldığınız kararlar doğrultusunda yaptığınız çağrı ve DP UG’nin de aday ol çağrısı sonrası, kararımı verdim ve aday oldum.”

“DİĞERLERİNİ DE TANIYORSUNUZ, BENİ DE…”

UBP’lilerin kendisini iyi tanıdığına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu şunları kaydetti:

“Diğer adayların ne düşündüğünü biliyorsunuz. Hatta bir tanesine yabancı diplomatlar Kıbrıs sorununu sorduğu zaman, ‘biz tanınma istemeyiz’ diyor. Müzakere etmeden neyin ne olacağını kimse bilemez. Biz ise anlaşma olsun da nasıl olursa olsun demedik. Maalesef öyle düşünenler de var. Rum masadan kaçıyor ve bizim içimizden beni suçlayanlar çıkıyor. Rumun beklentisi ve cesareti bundan geliyor. Kendi içimizde bölünmemizi, Anavatan Türkiye ile aramızın açılmasını bekliyorlar. Ama yağma yok. Kıbrıs Türkü’nün Anavatanıyla arasını kimse aşamaz. Bu yüzden sizler ne yapacağınızı çok iyi biliyorsunuz”.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu