DünyaGündem

Hıristiyanları kurşuna dizdiler

Kenya’da terör örgütü Şebab militanları gece yarısı bir taşocağı kampını basarak 36 Müslüman olmayan işçiyi öldürdü. Katliam üzerine İçişleri Bakanı görevden alındı.

TERÖR örgütü El Kaide ile bağlantılı olan Somali’de üslü Şebab örgütü Kenya’da bu kez taşocağı işçilerini katletti. Önceki gece yarısı ülkenin kuzeyindeki Mandera kenti yakınlarında yer alan bir taşocağı kampını yaklaşık 50 ağır silahlı militan bastı. Görgü tanıkları, saldırganların taşocağında çalışanları Müslüman ve Müslüman olmayanlar şeklinde ayırdıklarını ve Hıristiyanlara ateş açtıklarını söyledi. Tanıkların ifadesine göre işçiler çadırlarda uyurken saldırıya hedef oldular. Reuters’a konuşan bir kişi, yere yatırılan kurbanların çoğunun başından vurulduğunu, dört kişinin ise başının kesildiğini söyledi. Kurbanları “Haçlılar” olarak niteleyen Şebab örgütü, saldırıyı Kenya’nın Somali’deki askeri varlığı ile Mombasa liman kentinde yaşayan Müslümanlara muameleye misilleme olarak gerçekleştiğini duyurdu. Örgüt daha fazla saldırının gerçekleştirileceğini de duyurdu.

BAKAN AZLEDİLDİ

Katliam Kenya’da infiale yol açtı. “Bu, Kenya ve Kenyalılara karşı bir savaş. Her birimizin mücadele etmesi gereken bir savaş” diyen Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta, İçişleri Bakanı Joseph Ole Lenku’yu görevden aldı. Emniyet Genel Müdürü David Kimaiyo’nun da istifasını kabul etti. Geçen hafta da aynı bölgede yine Şebab örgütü bir otobüsü durdurarak Müslüman olmayan 28 kişiyi katletmişti. Örgüt, 2013 yılının Eylül ayında da başkent Nairobi’deki Westgate alışveriş merkezini dört gün boyunca işgal etmiş ve 67 kişiyi öldürmüştü. Kenya 2011 yılında El Şebab’la mücadele için Somali’ye asker göndermişti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu