Kıbrıs

Hüdaoğlu: “Bu bütçe ile sağlıkta reform imkansız”

TDP Genel Sekreteri Dr. Suphi Hüdaoğlu bu sabah bir televizyon kanalına konuk olarak, gündemdeki konular ile Kıbrıs Sorununa yönelik değerlendirmelerde bulundu.

“Toplumu yanıltmasınlar”

Meclis Komitesinde görüşülen 2015 bütçesinin gelecek adına ümit vermediğini belirten Hüdaoğlu, sağlığa ayrılan bütçe ile reform yapılamayacağını belirterek” Kimse bu konuda toplumu yanıltmasın” dedi.

Sağlık alanında değişim, dönüşüm gerçekleştirmek için en azından %15’lik bir bütçe gerektiğini belirten Hüdaoğlu, sağlığa ayrılan bütçe ile ‘yeni yatırımlar yapılacak, halk istediği doktordan hizmet alacak, uluslar arası standartlarda cihazlar alınacak’ söylemlerinin havada kalacağına dikkat çekti.

Gerekirse eğitim ve çevre dışındaki diğer bakanlıkların bütçesinden %1’lik payın sağlığa aktarılması gerektiğini belirten Hüdaoğlu, toplumun yıllardır beklediği reformun ancak bu şekilde yapılabileceğini vurguladı. Hüdaoğlu, diğer bakanlıkların hizmetlerinin aksamaması için de israf ve şovdan kaçınarak, verimli bütçe kullanmalarının sağlanması gerektiğini ifade etti.

“Organik tarıma geçilmeli”

TDP Genel Sekreteri Hüdaoğlu, güvenli gıda için en doğru uygulamanın etiketlendirme ve organik tarım olacağını belirterek, organik tarıma geçilmesi gerektiğini kaydetti ve “Kuzey Kıbrıs Organik Tarım markası olabilir” dedi..

Ülkede organik tarıma geçilmesi için uygun ortam bulunduğunu belirten Hüdaoğlu, Avrupa’da nüfusu milyonlar olan ülkelerde %75-80 oranında organik tarım yapılırken, bizim gibi küçük ölçekli ülkelerde bunun çok daha kolay olacağını belirtti ve organik tarıma geçilmesinin yalnızca tarım için değil, aynı zamanda turizm ve ekonomi için de artı bir değer olacağını vurguladı.

Özellikle okullarda ülkemizde yetişen narenciye ile meyve sularının satılması veya sunulması yerine, yapay boyalı ve boş kalorili içecekler satılmasının yanlışlığına dikkat çeken Hüdaoğlu, bu durumun toplum için hem büyük bir kayıp, hem de çocukları ile gençlerin sağlığını bozan ve toplumun sağlık yükünü artıran önemli bir yanlış uygulama olduğunu belirtti.

“Ana muhalefet TDP”

TDP Genel Sekreteri Dr. Suphi Hüdaoğlu, halk yararına icraat yapmayan CTP-DP Hükümeti’nin kısa sürede hayal kırıklığı yarattığını, geçmişte benzeri uygulamaları yapan UBP’nin de muhalefet yapamadığını belirterek, “TDP şu anda ana muhalefet görevi yapmaktadır” dedi.

Hüdaoğlu; Göç Yasası ve benzeri uygulamaları hayata geçiren UBP, dolayısı ile UBP’nin bu icraatları eleştirme alanı yok. Gelinen aşamada tolumun haklarını savunacak tek parti TDP kalmıştır” dedi. TDP’nin muhalefet görevinin yanı sıra birçok konuda meclis’e yasa önerileri de sunduğunu anımsatan Hüdaoğlu, “TDP toplum yararına etkin bir muhalefet yapmaktadır” dedi.

“Akıncı’ya destek”

Suphi Hüdaoğlu, Nisan 2015’te yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerde TDP olarak bağımsız aday Mustafa Akıncı’ya destek vereceklerini yineledi.

Toplum liderinin seçileceği Cumhurbaşkanlığı seçimlerini etkilemeye yönelik planlar ile senaryoların da parçası olmayacaklarını belirten Hüdaoğlu, erken seçim konusunda ise, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından TDP olarak buna sıcak baktıklarını kaydetti.

“Tansiyonu düşürecek eş zamanlı adım atılmalı”

Bir soru üzerine Kıbrıs Konusuna da değinen Hüdaoğlu, mevcut durumun ve gerginlik ortamının her iki tarafın da yararına olmadığını vurguladı. Hüdaoğlu, “Gerginlik ve savaş ortamı kimseye bir şey kazandırmaz, bu durumdan kazanan bir tek savaş tüccarları olur” dedi.

Gelinen aşamada tansiyonun düşürülmesi gerektiğini, bunun için de Türkiye’nin savaş gemilerini geri çekmesi, Rum Yönetimi’nin de doğalgazı çözümden önce Türklerle nasıl paylaşacağını somut olarak ortaya koyarak, masaya dönmesi gerektiğini belirten Hüdaoğlu, bu adımların en azından yılbaşından hemen sonra atılması temennisinde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu