Kıbrıs

Hür-İş, Asgari Ücretin Otomatik Artışı İçin Yasal Düzenleme Talep Etti – BRTK

HÜR-İŞ Başkanı Ahmet Serdaroğlu, Hükümetin asgari ücretin hayat pahalılığı oranından otomatik olarak artmasını sağlayan yasal düzenlemeyi yapma sözü verdiğini belirterek, neden bu yasanın henüz düzenlenmediğini sorguladı.

Serdaroğlu’nun yaptığı yazılı açıklamaya göre, Çalışma Bakanı Gardiyanoğlu’nun gelecek hafta asgari ücret masasını toplayacağını duyurmasının ardından, HÜR-İŞ Başkanı, “Asgari ücretliye neden otomatik hayat pahalılığı artışı verilmiyor?” sorusunu sordu.

Meclis’te hayat pahalılığının dört ayda bir kamuda maaşlara yansıtılmasına karar verilirken asgari ücretlinin unutulduğunu vurgulayan Serdaroğlu, “Çalışma Bakanı önümüzdeki hafta asgari ücret masasını toplayacağını açıklıyor. Masayı toplamak marifet değildir. Önemli olan verilen sözleri tutmaktır. Verilen söz neydi? Asgari ücretin de hayat pahalılığı oranından otomatik olarak artmasını sağlayan yasal düzenlemeyi yapacaklardı. Yasa neden düzenlenmiyor?” sözlerini kullandı.

Yüksek enflasyonun yaşandığı bir dönemde hayat pahalılığının maaşlara yansıtılmasının bir maaş artışı olmadığını belirten Serdaroğlu, hayat pahalılığın asgari ücrete de yansıması gerektiğini vurguladı.

Serdaroğlu, “Bu denli yüksek enflasyonun yaşandığı bir dönemde Meclis Alt Komitesi’nde hayat pahalılığının kamuda dört ayda bir maaşlara yansıtılmasına karar verilirken, asgari ücreti kapsam dışı bıraktılar. Çalışma Bakanlığı, yılın ilk asgari ücretini belirlerken bunun için söz vermesine rağmen asgari ücreti de içine alacak gerekli yasal düzenleme yapılmamıştır. Bu yapılan yanlıştır, ayrımcılıktır, asla kabul edilemez” dedi.

Bu haber
bu kaynaktan alınarak ACM Cyprus yeni teknolojiler çalışması kapsamında, OpenAI – ChatGPT tarafından yeniden yazılmıştır. Geleceği yeniden şekillendirebilmek için yorumlarınızı bekliyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu