KıbrısManşet

Hür-İş, KTHY çadırını ziyaret ederek destek belirtti

Hür-İş Federasyonu’na bağlı Memur-Sen, Kamu-Sen, Bay-Sen, DAÜ Per-Sen ve Büro-İş yetkilileri, eski KTHY çalışanlarının eylem çadırını ziyaret ederek destek belirtti.

Hür-İş Başkanı Yakup Latifoğlu destek ziyareti sırasında basına yaptığı açıklamada, KTHY eski çalışanlarının siyasilerden yediği üçüncü darbenin, 4’üncü ayını tamamlamak üzere olduğunu belirterek, “Bu insanlar açlıkla yüz yüze, evlerine ekmek götüremeyecek noktada bırakılmıştır” dedi.

Bir ay kadar önce Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nun buradaki insanlara ivedi olarak sorunlarını çözeceği sözü verdiğini anımsatan Latifoğlu, o gün de bunun sadece Başbakan’ın söylemiyle olamayacağını, hükümet ortaklarının da ne düşündüğünün önemi olduğunu söylediğini belirtti.

Latifoğlu, Başbakan’ın verdiği sözlerin arkasında duramadığının görüldüğünü ancak buna rağmen dün Meclis’te yaptığı konuşmada hâlâ ‘merak etmesinler sorunlarını çözeceğiz dediğini anlatarak, “Bu insanlar açlıktan ölünce mi, çocuklarını okula gönderemediklerinde mi veya sağlıkları bozulup hastanelik olduklarında mı çözecekler?” diye sordu.

Latifoğlu, Başbakan’a bu soruların cevabını vermesi için çağrıda bulundu.

“75 YENİ MÜŞAVİR İÇİN KAYNAK BULUNURKEN…”

Latifoğlu, “Ülkede kaynak yoktur diyerek insanları açlığa mahkum edenler diğer taraftan devlet olanaklarını yakınlarına peşkeş çekmekten geri durmamaktadır” diyerek, “her gün yeni müşavirler yaratıldığını ve 1 yıl içinde 75 yeni müşavir için kaynak bulunurken KTHY kapanırken aç bırakılanlar için hiçbir şey yapılmadığını” savundu.

İstediklerinde 3 günde yasa geçirenlerin, bu konuda alınan ivedilik kararlarına rağmen niye Özelleştirme (Değişiklik) Yasa Önerisi’nin geçirilmediğinin açıklamasını yapmakla yükümlü olduğunu ifade eden Latifoğlu, 64 kişinin ailelerinin de göz önüne alınması ve tüm ailenin açlığa mahkum edildiğinin unutulmaması gerektiğini söyledi.

Latifoğlu, ‘emeğin partisiyiz’ diyenlerin emekçilere reva gördükleri bu tutumu şiddetle protesto ettiklerini vurgulayarak, Hür-İş olarak işsiz kaldıkları günden itibaren bu kişilerin yanında olduklarını ve destek vermeye de devam edeceklerini belirtti.

Latifoğlu, “Başbakan’a kendi cümleleriyle çağrı yaparak ‘hükümet etmenin mazaret üretme yeri değil sorunlara çözüm üretme yeri’ olduğunu ve ivedi çözüm bulmalarını” talep etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu